Odpovědi JUDr. Vaňáska na časté dotazy


II. CHRÁNĚNÉ PRACOVNÍ MÍSTO

15. Dotaz: Vymezení chráněného pracovního místa bude určeno pro konkrétního zaměstnance nebo na konkrétní místo?

O: Na základě dohody s úřadem práce je zřízeno nebo vymezeno chráněné pracovní místo, které musí být obsazováno po dobu 3 let OZP (není tedy určeno pro konkrétního zaměstnance).

16. Dotaz: Dle §75 musí být Chráněné pracovní místo obsazeno po dobu 3 let. Co dělat, když zaměstnanec skončí a jeho místo zůstane neobsazené třeba 2 měsíce, než najdeme náhradu?

O: V dohodě je sjednán termín, do kterého je nutné dobu obsazenosti splnit. Při jejím sjednávání se zvolí časová rezerva.

17. Dotaz: Do konce roku 2011 byli zaměstnanci pod chráněnou dílnou. Přejdou od r. 2012 automaticky do statutu CHPM nebo se musí žádat?

O: Zaměstnanci přejdou automaticky na chráněná pracovní místa.

18. Dotaz: Do kdy je potřeba o vymezení CHMP požádat a jak dlouho se bude čekat na schválení?

O: Požádat o vymezení chráněného pracovního místa je možné v zásadě kdykoli, uzavření dohody je odvislé od po posouzení podmínek pro vymezení chráněného pracovního místa a počtu prováděných terénních šetření Úřadem práce. Úřad práce posoudí žádost bez zbytečných časových prodlev.

19. Dotaz: Je možné zahrnout do prov. nákladů CHPM také zaměstnance, kteří působí jako asistenti OZP?

O: Druhy provozních nákladů stanoví § 8 vyhlášky 518/2004 Sb. – pracovní asistenty lze započítat.

20. Dotaz: Jaké podmínky musí zaměstnavatel splňovat pro vytvoření CHPM a čím to musí doložit?

O: Viz informace zde.

21. Dotaz: Jak dlouho je potřeba garantovat CHPM pro příspěvek – započítává se i doba, po kterou již CHPM existuje? Např. naše asistentka už u nás pracuje na stejném místě 5 let, bude potřeba garantovat toto místo na další tři roky? A co se stane po těchto 3 letech – bude to znovu na 3 roky?

O: Je potřeba rozlišit mezi vymezením a zřízením CHPM. Při zřízení CHPM se poskytuje příspěvek na pořízení vybavení nutného pro vznik nového pracovního místa. Proto je potřeba takové místo minimálně 3 roky obsazovat osobami se zdravotním postižením. Při vymezování nedochází k poskytování příspěvku a není tedy potřeba u vymezeného CHPM dodržet dobu obsazenosti. CHPM se vymezuje ve vazbě na příspěvek na provoz či příspěvek dle §78 ZoZ.

22. Dotaz: Firma zaměstnávající 50% OZP –jednu OZP účetní. Bude moci uplatnit nárok na příspěvek 2000,- Kč na další náklady na CHPM? Na které náklady se to vztahuje a jak je prokazovat?

O: Příspěvek na „další náklady“ dle § 78 ZoZ lze uplatnit po uplynutí 12 kalendářních měsíců ode dne obsazení chráněného pracovního místa. Doba 12 měsíců podle § 78 odst. 3 zákona č. 435/2004 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se nevztahuje na zaměstnavatele, kteří v posledních 2 kalendářních čtvrtletích do dne nabytí účinnosti tohoto zákona a v prvních dvou kalendářních čtvrtletích po nabytí účinnosti tohoto zákona zaměstnávali v průměrném přepočteném počtu více než 50 % osob se ZP. Náklady jsou uvedeny v § 14 a vyhlášky 518/2004 Sb.

23. Dotaz: Jaká jsou kritéria pro získání až 2000,- Kč na ostatní náklady na CHPM? Popř. kde je možné tyto informace nalézt?

O: Viz dotaz 22 – příspěvek dle § 78 ZoZ je nárokový, tzn. po 12 měsících obsazení CHPM má zaměstnavatel nárok také na příspěvek na „další náklady“.

24. Dotaz: Příspěvek až na 2000,-Kč dle § 78, jak prokazovat provozní výdaje? A bude se tato částka nějak měnit v průběhu roku? Nebo jsou příspěvky dané?

O: Příspěvek je daný § 78 v částce 2000 měsíčně na jednu OZP. Náklady dle § 14a odst. 1 písm. a) se neprokazují (jsou paušální) a náklady dle § 14a odst. 1 písm. b), c) a d) je nutné doložit příslušnými doklady.

25. Dotaz: Může se ÚP rozhodnout, že poskytne příspěvek na mzdu v nižší výši než 75%? Nebo může přiznat každému ze zaměstnanců jinou výši příspěvku? Může to během trvání dohody o vymezení CHPM měnit?

O: Úřad práce hradí při splnění podmínek 75% skutečně vynaložených prostředků na mzdy nebo platy zaměstnance v pracovním poměru, který je OZP (maximálně 8000,- Kč měsíčně). Tato hranice je ze zákona striktně dána.

26. Dotaz: Plánované datum podání žádosti o CHPM je až 20. 1., protože příslušný úřad doposud neměl informace. Odkdy je následně možné uchazeče o toto místo zaměstnat (s čerpáním dotace)? Lze zaměstnat od 1. 1. 2012 a čerpat dotaci zpětně?

O: Úřad práce je informován metodickými pokyny jak postupovat v případech zřizování nebo vymezováni chráněných pracovních míst. O příspěvek je možné žádat až na základě takto zřízeného nebo vymezeného chráněného místa, nikoli však zpětně.

27. Dotaz: Díky podepsání dlouhodobé zakázky, vznikla v roce 2012 nová chráněná dílna, zákazník ovšem požaduje uplatnění zakázky jako náhradní plnění. Jaký je postup při výpočtu průměrného přepočteného počtu osob s postižením?

O:  „Náhradní plnění“ lze v daném kal. roce poskytovat pouze pokud dodavatel v předchozím kalendářním roce zaměstnával osoby se zdravotním postižením (§81 odst. 3 ZoZ).

28. Dotaz: Smlouva s úřadem práce je na 3 roky (závazek). Z důvodu vývoje ekonomiky a poptávky zákazníků, ale nelze odhadnout, kolik zaměstnanců bude potřeba za půl roku, natož za 2 roky! Jak tedy postupovat?

O: Viz výše – nutnost obsazovat CHPM po dobu 3 let se týká pouze zřízených CHPM na jejichž zřízení byl poskytnut příspěvek. Vymezená CHPM není nutné „držet“ 3 roky.

29. Dotaz: Co se stane, když např. náš největší odběratel náhradního plnění zkrachuje a my budeme muset propouštět? Budeme muset vracet dotace až ty tři roky zpátky?

O: Viz výše – nutnost obsazovat CHPM po dobu 3 let se týká pouze zřízených CHPM na jejichž zřízení byl poskytnut příspěvek. Vymezená CHPM není nutné „držet“ 3 roky.

30. Dotaz: Provozujeme zahradnické služby. Bude možné zřizovat CHPM pouze na sezónu?

O: Ne, viz dotaz 29. Zřízené CHPM (s příspěvkem na zřízení) je nutné „držet“ 3 roky. Na sezónu je možné CHPM vymezit.

31. Dotaz: Při sjednávání pracovního poměru s OZP, využíváno např. na podzim, kdy je ve firmě více práce, smlouvy na dobu určitou, např. 4 měsíce. Je nutné stále žádat úřad práce o změnu?

O: Viz dotaz 29 – zřízené CHPM – nutnost obsadit po dobu 3 let, vymezené CHPM – není nutné držet dobu obsazenosti.

32. Dotaz: Který ÚP bude schvalovat CHPM – dle sídla zaměstnavatele nebo dle bydliště OZP?

O: Dle místa výkonu práce.
0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..