Textové přílohy ke článkům

Po častých dotazech na potíže při otevírání příloh vznilk tento krátký návod.

Microsoft pod velkým tlakem koncečně zapracovoal otevřený formát OpenXML do svéhého kancelářského balíku a od verze 2007 je to preferovaný typ formátu pro okládání dokumnetů. Jako už několikrát, tak i v tomto případě Microsoft otevřený formát poněkud pokroutil, ale i tak je to velký pokrok pro otevřenou výměnu dokumnetů.

Kdo z Vás má na svých počítačích nainstalovánou starší Microsoft Office (2000, XP, 2003) a nemůže otevírat nové dokumenty Wordu, Excelu a  PowerPointu z Office 2007 a 2010, které mají příponu DOCX, XLSX, PPTX, může si do svých starších Office zdarma nainstalovat doplněk, který to umožní.

To, zda můžete nové dokumenty otevírat nebo ne, si můžete ověřit klepnutím na tuto přílohu, která je dokumentem Microsoft Word nové verze. Pokud se dokument otevře, doplněk instalovat nemusíte. To platí především pro uživatele Office 2007 a 2010.

Pokud se Vám přiložený dokument neotevře, nainstalujte do svých MS Office doplněk, který získáte zde  (na stránce klepněte na tlačítko stáhnout).

Další alternativou je možnost bezplatného stažení prohlížečů konvertorů MS Office dokumentů, ve kterých však není možné soubory dodatečně editovat. Je však možné je konvertovat do jiných typů souborů (např. rtf, doc, pdf a pod.). Prohlížeče jsou ke stažení na této stránce.

Dlaší velmi zajímavou alternativou je využití bezplatných OpenSource kancelářských balíků vyvíjených celosvětovou komunitou programátorů. Z těch nejvýznamnějších bych uvedl OpenOfficeLibreOffice s velmi dobrou podporou od komunity, která zahrnuje počeštění i českou kontrolu pravopisu. Tyto kancelářské balíky nabízejí stejnou a mnohdy i lepší funkčnost než MS Office a mají v sobě také integrovanou podporu pro mnoho otevřených i proprietárních formátů. Tato komunita se právě zasadila o používání a rozšíření otevřených formátů pro výměnu dokumnetů. Bezproblémově tedy zvládají prohlížení a editaci OpenXML formátu (přípony docX, xlsX, pptX a pod.) implementovaného Microsoftem. Pro ty z vás, kteří uvažují o aktualizaci svých kancelářských balíků na moderní nástroje a nechtějí utrácet za nové licence spojené s nákupem nových verzí je využitím OpenOffice nebo LibreOffice velmi výhodnou alternativou. Dlaší nespornou výhodou je, že tyto balíky jsou zároveň multiplatformní, a proto je uživatel může provozovat jak pod systémy MS Windows, tak pod Linuxem, BSD nebo MAC OS. Což může dále výrazně uspořit náklady na obměnu nebo pořizování IT zařízení, které stárnou ze všech investic bezpochyby nejrychleji.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..