Další otrávený šíp z kanceláře paní ministryně Maláčové

Server Seznam.cz uveřejnil 22.srpna článek redaktorů Svobody a Kubíka, zjevně iniciovaný Kanceláří paní ministryně Maláčové.

Zatímco politice zaměstnanosti, nástrojům podpory a podnikové ekonomice paní ministryně nerozumí a celé funkční období ji ani nezajímají, dokonale rozumí politickému marketingu. Hlavička na stranu, přesvědčivé vyjadřování, tři miliardy čistých výdajů potřebným sem, pět miliard jinam, nebojte se, nemusíte se snažit, stát se o vás postará.

Článek, v němž si renomovaní redaktoři neověřili (jak je dnes zvykem) objektivitu výroků paní ministryně, je typickým marketingovým tahem, který je mediální odpovědí na naše intervence ve prospěch zvýšení příspěvku na rok 2021. Došly argumenty, byl použit těžší kalibr. Co na tom, že munice je prošlá (kauzy u soudu z let 2010-12), k úpravě zákona už došlo dávno (v roce 2012 a 2018), případ společnosti Amerfo vůbec nesouvisí s případy zneužívání příspěvku (šlo o nátlak k odstranění zbytečné tvrdosti výkladu zákona).

Eskamotérským kouskem je využití odkazu na návrh zákona o sociálním integračním podniku jako „zázračném receptu“ na „velký byznys“ se zaměstnáváním handicapovaných. Kromě předkladatelů, kteří návrh neprojednali se zainteresovanými partnery (ani se samotnými sociálními podniky), s jeho obsahem nesouhlasil nikdo, navíc se jedná jen o pouhý nový nástroj APZ, zaměřený na podporu pracovních míst širšího okruhu znevýhodněných, nejen OZP.

Musíme otevřeně prohlásit, že paní ministryně ve svých výrocích uvádí polopravdy, plete hrušky a jablka, a poškozuje tak nejen dobré jméno drtivé většiny zodpovědných ZZP, kteří (na rozdíl od paní ministryně) dlouhodobě přinášejí společenský prospěch. Navíc uvádí odbornou i laickou veřejnost v trestuhodný omyl. Jeho dlouhodobé důsledky mohou ohrozit skutečné systémové řešení, o které usilujeme už mnoho let, a na které paní ministryně rezignovala.

Připravujeme tiskovou zprávu, mimořádné číslo Zpravodaje AZZP ČR, kontaktujeme novináře a hledáme další cesty, jak reagovat.

Karel Rychtář