Pozdě, ale přece

V pátek 8. listopadu t.r. schválila konečně sněmovna ve 3. čtení návrh novely zákona o zaměstnanosti, který upravuje výši příspěvku dle § 78a pro zbytek roku 2019 na částku 12 800 Kč.

Schválila také dodatečně doplněné zmocnění vlády k potřebnému zvýšení příspěvku počínaje rokem 2020, pro který předpokládáme další růst minimálních mezd a tarifů.

Věříme, že schválená novela doputuje včas do senátu. Pokud jeho schůze v závěru listopadu návrh schválí a podepíše prezident, bude možno žádat o vyšší příspěvek alespoň za IV. čtvrtletí 2019.

Pokud v listopadu rozhodne vláda o dalším navýšení minimálních mezd a tarifů pro rok 2020, čeká nás v lednu – únoru jednání o dalším zvýšení příspěvku pro rok 2020 formou přijetí nařízení vlády podobného jako v případě minimální mzdy. I když se nepodařilo prosadit více předvídatelnou automatickou valorizaci v závislosti na růstu minimální nebo průměrné mzdy, vyhneme se už nezbytnosti iniciovat a zdlouhavě prosazovat novelu zákona, jako tomu bylo v letech 2016 – 2019.