Uskutečnil se regionální kulatý stůl v Plzni
Další z regionálních kulatých stolů zaměřených na reformu systému podpory a možnosti regionální spolupráce ve prospěch pracovního uplatnění OZP se uskutečnil 5. listopadu 2018 v Plzni pod záštitou paní poslankyně Miloslavy Rutové a ve spolupráci s družstvem OBZOR, výrobní družstvo v Plzni, a Krajskou pobočkou ÚP v Plzni.
Za účasti více než dvaceti odborníků z různých oblastí – státní správy, neziskového sektoru, zaměstnavatelů, personální agerntury i sdružení hájících zájmy osob se zdravotním postižením byla diskutována potřeba pokračování systémových změn a aktuální situace v praxi zaměstnávání OZP na volném i na tzv. „chráněném“ trhu práce.
Účastníky přivítal předseda družstva OBZOR Zdeněk Sobota stručným představením firmy a její historie i současnosti, kdy na výrobě sestav komponent pro automobilový průmysl pracuje přes 200 zaměstnanců, z toho je okolo 55 % OZP různých typů postižení. Některá pracoviště v současné době ve dvou i ve třísměnném provozu.
Úvodem pozdravila přítomné poslankyně Miloslava Rutová, členka výboru pro sociální politiku sněmovny, projevila zájem podporovat oprávněné požadavky na systémové řešení a získat objektivní informace o reálném stavu a potřebách praxe.
Vzhledem k nepřítomnosti náměstka MPSV ČR Jiřího Vaňáska (vážné pracovní důvody) informovali přítomné Vilma Baudišová a Karel Rychtář (AZZP CR), členové pracovní skupiny MPSV ČR, o aktuálních tématech jednání této skupiny a o záměrech, kterých má být dosaženo v roce 2019 s účinností od roku 2020. Současně upozornili na některé nedořešené otázky, zejména
- na nevyhovující hodnocení o existujících aktuálním pracovním potenciálu uchazečů z řad OZP,
- na neexistující systém podpory skutečné chráněné práce bez pracovně-právního vztahu (obvyklého v zahraničí) jako prostoru pro uplatnění OZP s velmi nízkým pracovním potenciálem – v kontrastu s radikálním zvyšováním minimálních mezd,
- na nutnost zjednodušení administrativy a respektování objektivních potřeb zaměstnavatelů na volném i na „chráněném“ trhu práce.
Přítomní dále otevřeně diskutovali o bariérách, které dnes brání plynulému přechodu OZP z pasivity do aktivního pracovního uplatnění, kromě pozitivní rekomandace a obav ze ztráty invalidity (rozhodování LPS v příčinné souvislosti s přijetím zaměstnání) jde také o nekoordinovaný proces rehabilitace a nepružnost využití nástrojů APZ (např. vlivem povinných výběrových řízení).
V závěru zazněla řada společných i individuálních námětů na zlepšení situace, možnosti spolupráce – kolektivně i bilaterálně – někteří účastníci se na místě dohodli na schůzkách o možné spolupráci.
Na závěr měli účastníci možnost zúčastnit se prohlídky provozů a pracovišť družstva.