Zvýšení příspěvku dle § 78a je stále v nedohlednu

Jednání uvázla na mrtvém bodě. Naposledy otevřeli toto téma zástupci odborů a zaměstnavatelů v “různém” na jednání tripartity 9. února, ministr Jurečka slíbil zabývat se tímto problémem nejpozději v dubnu – květnu. AZZP ČR je v kontaktu se všemi důležitými partnery, máme i určité kanály do médií. Na MPSV ČR byla zřízena pracovní skupina, jejímž cílem je „diskutovat možná řešení systému podpory zaměstnávání OZP“, samozřejmě se zastoupením AZZP. Tato skupina však jen těžko ovlivní potřebné politické rozhodnutí ke zvýšení příspěvku.

Návrh nařízení vlády z podzimu 2021 (ještě ministryně Maláčové) prošel připomínkovým řízením těsně před volbami (s pozitivním výsledkem – 90 % podporovalo variantu + 1 000 Kč). Do vlády už ale předložen nebyl a pro novou vládu to není priorita (rozpočtové provizorium, energie, pandemický zákon a další).

Společně s dalšími sdruženími hledáme společnou strategii, jednou z možností je oslovovat z pozice jednotlivých zaměstnavatelů OZP nezávisle ministra, premiéra i další politiky – intervenovat k řešení problému na pozadí konkrétních problémů konkrétního zaměstnavatele, na něhož dopadají důsledky nezvýšení příspěvku. Taková oslovení mohou být spojena s pozváním k návštěvě. Je možno využít i osobních kontaktů na vládu a poslance, senátory.  Čím více takových konkrétních oslovení – tím lépe.

V této souvislosti vyšel včera (20.2.22) článek na serveru Seznam Zprávy – Hendikepované začneme propouštět, pokud nevzrostou dotace, varují firmy.