Absurdita roku – náměty
I letos jsme se stali partnery soutěží Firma roku a Živnostník roku.
Vedle toho nás požádali organizátoři soutěže “Absurdita roku” o nominaci některých nesmyslů, které jsou součástí důmyslného systému podpory ZZP, který “trápí nevinné a toleruje ty chytřejší”. Uzávěrka nominací je již v těchto dnech, pokud vám pro inspiraci pomohou nominované příklady z roku 2013, uvádíme některé z nich:
Úředník úředníkovi nevěří, podnikatel tak musí znovu prokazovat titul
Oblíbenou zábavou obchodních rejstříků je požadavek na doložení akademických titulů, které by si například pan inženýr v představenstvu přál mít zapsané i v obchodním rejstříku. Jenže rejstříkový úředník nedůvěřuje jinému úředníkovi, který vysokoškolský diplom zkontroloval a zapsal akademický titul do občanského průkazu. Přitom by mělo ohledně takové maličkosti stačit prohlášení zapisované osoby, případně údaj v občanském průkazu. Rejstříkový úředník jde ke kořenu věci a v boji za další zlepšení českého právního prostředí si vyžádá rovnou předložení všech diplomů. Ať se podnikatel pocvičí; kvůli nákladům na těch pár zbytečných ověřených kopií ho přece neubude.
Tato povinnost není nikde uvedena, ale návrh je z právnické praxe.
Podnikatelé jsou z neznámého důvodu zpoplatňováni více než ostatní
Nic nepoukazuje lépe na nerovnost v postoji státu vůči podnikatelům a domácnostem než výběr koncesionářských poplatků. Zatímco domácnosti platí koncesionářské poplatky vždy jen za jedno rádio či televizor bez ohledu na počet těchto přístrojů, podnikatelé jsou zpoplatňování za každý přístroj zvlášť, z čehož vyplývá i více administrativních povinností. Podnikatelé musí platit dokonce koncesionářské poplatky za každé rádio v automobilu. Zákonodárci se však mohli při tvorbě zákonů poohlédnout v zahraničí, v Německu se tyto poplatky platí například podle počtu zaměstnanců firmy.
Zákon o rozhlasových a tel. poplatcích a o změně některých dalších zákonů č. 348/2005 Sb., § 5 odst. 3 a 4. Návrh podnikatelské veřejnosti.
Stát zjišťuje od podnikatelů informace, které jsou mu k ničemu, a navíc si je může najít
V Dotazníku pro nově vzniklé podnikatele se Český statistický úřad (ČSÚ) pídí po zajímavých informacích. ČSÚ chce například vědět, zda zahraniční vlastník stanovuje obecnou politiku společnosti a zda má právo jmenovat či odvolat většinu ředitelů. Není zřejmé, co tím stát sleduje, zda z rozhodnutí zahraničních spoluvlastníků pramení ohrožení pro ekonomiku, či bezpečnost země. Avšak i kdyby ve všech nově vzniklých společnostech měl zahraniční management možnost odvolat vedení firmy, stát by s tím – pokud by se neuchýlil k totalitním praktikám – nemohl nic dělat. Zajímavý je i dotaz, zda je ve firmě zahraniční kapitál. To je však dohledatelné v obchodním rejstříku.
Dotazník pro nově vzniklé podniky a podnikatele
Podobně může působit například požadavek dokládat výplatu invalidního důchodu od zaměstnance, který není povinen nic takového dělat, přestože stejný stát Česká republika mu tento důchod posílá na účet nebo poštou. Pokud máte námět ze života, pošlete obratem, upozorníme na něj.
Díky
Napište odpověď
Chcete se připojit k diskuzi?Přidejte komentář!