Anketa – zvýšení MM v roce 2016

Vláda schválila 20.8.t.r. novelu nařízení k MM, kterým zvyšuje hranice minimální mzdy plošně na částku 9 900,- s platností od 1. 1. 2016. Hranice doplatků do MM pro osoby invalidní v prvním až třetím stupni se zvyšuje k tomuto datu na částku 9 300,- měsíčně, tedy o částku 1 300,- oproti stávající výši. Současně pověřila jednotlivé resorty k dořešení dopadů ve své působnosti. Bylo upřednostněno politické hledisko, proto je nezbytné řešit kompenzaci, jakkoli takový postup považujeme v době probíhajících jednání o režimu podpory pro rok 2017 za nesystémový.

Je nutno poctivě říci, že přes deformované chápání role minimální mzdy ze strany zástupců organizací OZP a některých politiků (není a nemůže být nástrojem hospodářské politiky, mzda je tržní hodnota práce) se o zrušení výjimek diskutuje a jedná na Vládním výboru a při novelách nařízení vlády již od roku 2005, v roce 2013 se nám podařilo oddálit tento krok až do roku 2016.

Na základě navazujícího jednání se sekcí 5 a sekcí zaměstnanosti u náměstka JUDr. P. Šimerky byl již uplatněn návrh na plošné zvýšení příspěvku dle §78 kompenzující toto zvýšení již pro rok 2016. Na jednání byl uplatněn návrh na zvýšení o částku 2000 Kč měsíčně pro osoby s invaliditou I. – III. stupně, MPSV ČR počítá v návrhu rozpočtu na rok 2016 s rezervou, rozhodnutí o výsledné hodnotě zvýšení bude závěrečným krokem.

Existují v zásadě tři varianty

  1. Zvýšení příspěvku dle §78 odst. (3) – tj. vytvořením prostoru pro uplatnění nemzdových nákladů, které jsou charakteristické pro většinu zaměstnavatelů zaměstnávajících invalidní osoby s nízkým pracovním výkonem pracující v bývalých CHPD (vyšší počet asistentů, provozních a obslužných zaměstnanců, vyšší nároky na dopravu a přizpůsobení pracovišť)

  2. Zvýšení příspěvku dle §78 odst. (2) – tj. prakticky plošným zvýšením mzdové části příspěvku bez ohledu na skutečnou úroveň dosahovaných mezd invalidních zaměstnanců

  3. Kombinací zvýšení obou částí příspěvků – tedy částečně plošně a částečně zvýšením prostoru pro uplatnění dalších nemzdových nákladů spojených se zaměstnáváním OZP

Z provedeného průzkumu v prvním pololetí t.r. vyplývá, že u většiny členů se pohybuje podíl zaměstnaných OZP s měsíční mzdou nižší než 8000,- v rozpětí 20 – 50% zastoupení těchto zaměstnanců, je to však zkresleno častým uplatněním zkrácených pracovních úvazků u těchto nízkovýkonných zaměstnanců. Cca čtvrtina ZZP zaměstnává více jak 70% OZP s výdělkem do 8000,- měsíčně. Naopak čtvrtina ZZP nezaměstnává OZP s výdělkem do 8000,- vůbec nebo jen v nepatrném počtu (do 7%). Na průzkum reagovalo jen cca 80 členů s celkem 6150 zaměstnanými OZP, což mohlo výsledky průzkumu ovlivnit.  

 

{jvotesystem poll=|44|}

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..