Co chceme a kam směřujeme v roce 2022

Uplynul druhý rok pandemie. Věříme, že po zdravotně epidemiologické stránce se budeme moci brzy vrátit do normálu. Pokud jde o ostatní věci týkající se podnikání na trhu i naší role na trhu práce, není to zdaleka tak jednoduché. I našich členů se výrazně dotýká inflace, růst cen a nákladů všeho druhu. Dvojí zvýšení minimálních a zaručených mezd v roce 2021 a pro rok 2022 dodnes není kompenzováno zvýšením příspěvku na pracovní místa osob se zdravotním postižením, přestože zaměstnáváme velký počet znevýhodněných lidí, kteří jen těžko mohou úměrně zvýšit produktivitu práce. Finanční rezervy vytvořené v době konjunktury proto většina členů použila k pokrytí deficitu způsobeného poklesem státní podpory. Státní správa stále hovoří v souvislostech s průměrnými čísly – v průměru je limit příspěvku čerpán jen asi na 85%, v průměru tedy není zvýšení podpory potřebné. Podle této úvahy bychom mohli zrušit domovy seniorů, protože průměrný věk občana ČR je 44 let. Přes veškeré úsilí se zatím nedaří dohodnout, systémové řešení je v nedohlednu.

Každá krize je zároveň příležitostí. To pochopila i řada našich členů, vznikla řada nových obchodních a podnikatelských projektů, objevily se nové trhy a nové příležitosti pro uplatnění osob se zdravotním postižením. Existuje však mnoho zaměstnavatelů i našich členů, kteří zaměstnávají většinu osob s velmi nízkým pracovním potenciálem, plní tak více sociální než podnikatelskou funkci. Tito zaměstnavatelé budou první, kdo doplatí na klesající podporu, jinde však v drtivé většině uplatnění nenajdou. Paradoxně ani MPSV ČR, které má k dispozici sadu tří ročních zpráv „uznaných“ zaměstnavatelů OZP, nemá přehled o struktuře, ekonomické síle a odolnosti více jak 3 600 těchto firem, zaměstnávajících více jak 65 000 potřebných lidí se zdravotním postižením.

Věříme, že rok 2022 přinese konečně konstruktivní přístup. Nechceme bezdůvodně ždímat státní rozpočet v době rozpočtového provizoria. Společně se sociálními partnery jsme připraveni spolupracovat na změně systému, který by měl reagovat na potřeby různého typu podporovaných zaměstnavatelů a vycházet z kvalitního monitoringu příjemců podpory.

KR

2 odpovědí/odpovědi
 1. Michal Vejprava says:

  Ahoj Karle, zdravím a mávám. Zaprvé abych ti aspoň dal vědět, že ti nekdo reagoval na tvoji zprávu a přečetl si ji a za druhé, že z mého úhlu pohledu je potřeba si začít říkat věci na přímo i když se nám třeba nemusí líbit. Asociace si potřebuje uklidit na svém dvorku, aby měla lepší byjednávací pozici na MPSV. Tak to vidím já.
  Měj se krásně a těším se na viděnou na Skalským Dvoře.

  PS: vezmi si kytaru a řekni Jožkovy z Brna ať si taky něco vezme sebou 🙂

  Odpovědět
  • Karel Rychtář says:

   Ahoj,
   Jsem rad, ze nekdo reaguje, vadi mi ale, ze tvoje vyjádření neni pro nezasvěcene konkretni a srozumitelne. To, co rikas, plati o kazdem spolku a o kazde firmě.
   Bylo by dobre příště konkrétně.

   Odpovědět

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..