Další příběh o přínosu zaměstnavatelů OZP na chráněném i volném trhu práce.

Manželé Kateřina a Petr Fykovi

pracují v úklidové firmě v České Lípě, která zaměstnává více než 80 % lidí s různým zdravotním postižením. Poznali se již na základní škole, po ukončení střední školy se jejich cesty rozešly. Kateřina pracovala nejdříve 2 roky ve firmě Packard na plný úvazek. Tato práce byla náročnější, hlavně kvůli normě na minimální počet výrobků za den. V roce 2010 jí skončila smlouva a ona se ocitla na úřadu práce. Tam dostala doporučenku do úklidové firmy, kde na částečný úvazek nastoupila. Kvůli jejímu pracovnímu tempu pro ni začátky v kolektivu nebyly úplně jednoduché. Díky své píli a podpoře paní mistrové se zapracovala a naučila se zvládat svůj pracovní rajón. Dnes je spolehlivou zaměstnankyní, na kterou se může paní mistrová obrátit v případě záskoku na jiném pracovišti.

V roce 2018 nastoupil do stejné firmy na částečný úvazek i její manžel Petr, který má přiznanou invaliditu I. Stupně, tak jako Kateřina i s podobným zdravotním problémem. Na pracovišti si postupně prošel více rajóny, získal zkušenosti a naučil se práci s mycím strojem. Nyní je schopen plnohodnotně zastoupit kolegu. Svoje pracovní zkušenosti si přenesl i do domácnosti a manželce pomáhá s úklidem.

Oba se shodují, že jsou v zaměstnání spokojení a práci v úklidové firmě by za jinou neměnili. Především z důvodu, že si na zvykli na své pracoviště a zvládají zde veškeré činnosti.

Tím, že jsou zaměstnáni, získali finanční nezávislost, protože jen z invalidních důchodů by své životní náklady nepokryli. Mohli si například našetřit na letní dovolenou.

IJ

Manželé Fykovi
0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..