Doplnění informace záznamu ze semmináře 12.10.

V pátek 19.10.2012 jsme obdrželi od MPSV výklad k nezodpovězeným otázkám, který jsme použili v záznamu, který již byl v pondělí umístěn na členské stránky.

K vymezení pojmu “provozní zaměstnanec” pro účely § 78 písm. b) odst. 3 jsme obdrželi následující výklad, který se neshoduje s tím, co bylo řečeno na semináři.

Jednání o vysvětlení nebude možné dříve než na přelomu týdne. Uvádíme jej v plném znění s komentářem a doporučením k dalšímu postupu.

 

2) Provozní zaměstnanci

Tento pojem je potřeba vykládat pro účely zvýšení příspěvku s ohledem k nařízení EK č. 800/2008 o blokových výjimkách, které říká, že způsobilými náklady jsou náklady dodatečné k těm, které by vznikly podniku při zaměstnávání pracovníků, kteří nejsou zdravotně postiženi. *)

V této souvislosti je potřeba pojem „provozní zaměstnanec“ vykládat tak, že se jedná o pracovníka, který při výkonu pracovní činnosti osoby se zdravotním postižením pomáhá této osobě s úkony, které by vzhledem ke svému postižení sama učinit nemohla.

Základní podmínkou tedy je, že se jedná o zaměstnance pracujícího na stejném pracovišti jako OZP. Dále bude posuzována pracovní náplň provozních zaměstnanců. Pro zjednodušení bude uznatelnost nákladů těchto zaměstnanců stanovena dle poměru průměrného čtvrtletního přepočteného počtu zaměstnanců OZP a všech zaměstnanců zaměstnavatele.

Tolik citace stanoviska MPSV ČR.

 

*) Ustanovení bruselského předpisu je deklarativní, takové porovnání nelze ekonomicky, účetně a fakticky provést a doložit, už vůbec ne v případě, že se jedná o zaměstnávání více osob se ZP na jednom pracovišti, kde jsou potřeby a pomoc slučovány a optimalizovány.

Tento výklad skýtá MPSV skvělé „protibruselské alibi“. Motá však hlavu nejen ZZP, ale i ÚP. Nejde-li to napsat jednoduše, musí se to alespoň jednoduše vysvětlit.

 

Doporučujeme proto podat žádost za III. Q s přílohou (tabulka) vyplněnou výčtem provozních zaměstnanců, u nichž se shoduje místo výkonu práce v pracovní smlouvě s místem výkonu práce dalších zaměstnanců, kteří jsou osobami se ZP. Těmto zaměstnancům doplnit popis pracovní náplně o jedinou větu: „zaměstnanec při výkonu své práce poskytuje pomoc zaměstnancům se ZP“.     

 

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..