Doporučení ke zrušení OZZ – bližší informace

Co doporučujeme udělat ještě v těchto dnech, zejména ZZP s významným podílem a počtem OZZ.

  • Do konce roku požádat o „nové posouzení zdravotního stavu za účelem prodloužení platnosti rozhodnutí“, zejména pokud statut OZZ končí do 1.1.2013. Žádost je nutno podat na příslušný Úřad práce, protože ten je autorem rozhodnutí, zda si vyžádá stanovisko OSSZ, je na jejich postupu.
  • ZZP doporučujeme vše předjednat, ideálně předat ÚP seznam žádostí, pomoci zaměstnancům administrativně (podle zkušenosti není unifikovaný formulář), vysvětlit jim praktické důvody a dopady.
  • Podle situace a vstřícnosti ÚP doporučujeme společně nebo jednotlivě připojit zdůvodnění, obsahující odkaz na negativní dopady administrativního zrušení statutu na tyto lidi a jejich šanci na uplatnění na trhu práce, případně rozvést na několika konkrétních příkladech. Úřad práce by měl podle dohody s MPSV formálně vystavit rozhodnutí nejméně na další rok, čímž získáme čas k jednání.

Odůvodnění

Nelze kopírovat, je nutno vycházet z předchozí diskuse s ÚP, případně jejich doporučení. Určitě je nutno zopakovat známé argumenty, že

  • OZZ doplácejí na zanedbání nástrojů v posledních letech v kombinaci se zpřísněním vyhlášky o posuzování (příklady ztrát invalidity v posledních letech),
  • systém posuzování jen „medicinský“ a nebere v potaz časté kombinace postižení včetně mentálních a „neviditelných“,
  • že tito lidé bez podpory pracovních míst by skončili na ulici tím pravděpodobněji, čím jsou starší a méně kvalifikovaní,
  • ztráta statutu OZZ u většího počtu zaměstnanců může ohrozit celou firmu ztrátou jejího podílu 50% OZP (a doplatí i „nevinní“ další zaměstnanci, často jsou jich desítky i stovky).

Příklady

Doporučujeme popsat několik významných situací. Mohou být velmi přesvědčivé, jak jsme se přesvědčili z mnoha zaslaných. Typické jsou situace lidí s kombinací 2 – 4 „lehčích“ postižení, které v důsledku znamená výrazné omezení v práci, situace lidí, kterým byl ještě před rokem – dvěma přiznán po dlouhou dobu invalidní důchod, vyhláška je však „uzdravila“, přestože stárnou a jejich zdravotní postižení se nemění apod…)      

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..