Informace ke změnám v náhradním plnění

V poslední době se objevilo velké množství zaručených informací z dobře informovaných kruhů, které hovoří o změně obsahu a aplikace § 81 zákona 435/2004 Sb. s platností od 1.1.2014, slibují registr poskytovatelů nebo omezení oprávnění jen na držitele ochranné známky a podobně.

Na základě konzultace s MPSV ČR můžeme jen sdělit, že žádná změna tohoto typu nebyla dosud schválena ani Vládou ČR ani MPSV ČR. Prakticky nepřetržitě probíhají diskuse, které reagují na situaci, kdy náhradní plnění se stalo zčásti jakousi „nezávislou obchodní komoditou“, která nenaplňuje původní smysl tohoto nástroje, pokud předmět dodávky není spojen s přínosem pro zaměstnávání odpovídajícího počtu osob se zdravotním postižením.

Jediným závazným stanoviskem MPSV je výklad obsažený na webu  MPSV, který deklaruje návrat ke smyslu tohoto nástroje, avšak v praxi není podle našeho názoru příliš uchopitelný.

Jsme stejně jako MPSV ČR přesvědčeni, že současný stav je dlouhodobě neudržitelný, za jediné řešení považujeme přijetí komplexní změny založené na jiném základě, než je dnešní vymezení předmětu náhradního plnění. Toto řešení musí být snadno vymahatelné a kontrolovatelné. Pokud dojde k projednání některých dílčích změn v průběhu roku 2014, nelze z legislativně – technických důvodů očekávat jejich účinnost dříve než k 1.1.2015.

Výkonná rada AZZP ČR

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..