Informace k obnově dohod o vymezení CHPM

Některé dohody o vymezení CHPM, které byly uzavírány „v první vlně“ překlopením z existujících chráněných pracovních dílen v roce 2011, budou končit v roce 2013. Požádali jsme MPSV ČR o odpověď na několik dotazů k tomuto tématu:

 

  1. Existuje nějaký jednotný postup, kterým budou obnovovány? Jednotlivým krajským pobočkám Úřadu práce ČR byly poskytnuty potřebné informace.
  2. Jakou dobu před uplynutím jejich platnosti doporučujete požádat o obnovení? CHPM lze vymezit ještě v době platnosti staré dohody s účinností po jejím skončení. Zaměstnavatelé by měli, vzhledem k administrativní náročnosti vymezování CHPM, žádat o pokračování vymezení nejdříve 3 měsíce a nejdéle 30 dní před skončením platnosti staré dohody.
  3. Jaký bude vztah těchto nově uzavřených (obnovených) dohod k nároku na druhou část příspěvku? Lhůta 12 měsíců pro zvýšení příspěvku je dle § 78 odst. 3 zákona o zaměstnanosti je počítána ode dne obsazení zřízeného CHPM nebo ode dne vymezení CHPM, tj. od prvního vymezení či od prvního zřízení CHPM.

4. Většina těchto v praxi uzavíraných dohod o vymezení CHPM měla platnost pro 1 osobu na 1 CHPM, nebo počet nebyl vůbec uveden.

Pokud bude nová dohoda umožňovat na jednom vymezeném  CHPM zaměstnání více osob se ZP, bude i na tento vyšší počet možno žádat o druhou část příspěvku?

Pokud dochází ke změně charakteristiky CHPM:

– profese, typ práce, pracovní činnosti,  

– místa výkonu práce,

– úvazek/úvazky zaměstnaných OZP,

znamená každá nově uzavřená dohoda, že o druhou část příspěvku je možno na tyto OZP žádat až po 12 měsících?

Př.: pan Novák a jeho 3 kolegové pracují jako montážní dělníci na adrese AB, zaměstnavatel přesune dílnu do vhodnějších prostor na jiné adrese XY a koupí moderní zařízení usnadňující práci (změní se technologie). Změna dohody o vymezení nebo nová žádost a dohoda? Jak je to s příspěvkem dle odst. (3) u pana Nováka?;

Podle jakých kritérií rozhoduje ÚP o tom, zda provede pouze změnu/dodatek již uzavřené dohody nebo bude trvat na nové žádosti a na uzavření nové dohody. Zcela subjektivní – nebo má ÚP nějaké postupy a doporučení GŘ nebo MPSV ČR?

Jak je již uvedeno výše, lhůta 12 měsíců pro zvýšení příspěvku je dle § 78 odst. 3 zákona o zaměstnanosti počítána ode dne obsazení zřízeného CHPM nebo ode dne vymezení CHPM, tj. od prvního vymezení či od prvního zřízení CHPM. Případná změna parametrů CHPM (adresa pracoviště, profese apod.) nemění nic na tom, že se jedná o již jednou vymezená CHPM (v rámci již dříve vymezených počtů CHPM a OZP). Pokud však v rámci žádosti o „znovuvymezení“ CHPM bude uvedeno více pracovních míst než v původní dohodě, u CHPM, které jsou nad tento počet, náleží zvýšení příspěvku až po 12 měsících.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..