Informace k postupu s OZZ

Chartě sociálního podnikání se jako společné platformě sdružení zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením (AZZP ČR, SČMVD i NFOZP) v dialogu s MPSV ČR podařilo vyřešit většinu sporných návrhů z počátku roku. Novela zákona o zaměstnanosti a prováděcí vyhlášky vytváří základní podmínky pro udržení a rozvoj zdravých a zodpovědných zaměstnavatelů více než 50% zdravotně postižených, a současně tvoří základ pro další nezbytné změny potřebné pro skutečnou reformu a zvýšení motivace k pracovnímu uplatnění zdravotně postižených lidí.

Do posledních chvil jsme se snažili vyřešit i poslední rozpor, který se týká rozhodnutí o zrušení kategorie „osob zdravotně znevýhodněných“ (OZZ) a možnosti zachovat možnost jejich podpory až do uplatnění skutečné reformy systému. Protože se přes veškeré úsilí nepodařilo společným jednáním s předkladatelem zákona najít systémové řešení k 1. lednu 2012 a problém se podaří vyřešit nejdříve k 1.1.2013, můžeme doporučit jediné zbývající (nesystémové) řešení.

Osoby se zdravotním znevýhodněním, kterým skončí v roce 2012 platnost rozhodnutí o statutu, mohou využít přechodného ustanovení novely zákona a požádat o nové posouzení zdravotního stavu za účelem prodloužení platnosti rozhodnutí. Žádat je nutno podat na příslušný úřad práce ještě do konce roku 2011! Úřad práce zahájí řízení, které se musí řídit dosud platnou právní úpravou a může rozhodnout o prodloužení statutu OZZ nejméně na dobu, než dojde ke změně zákona nebo jinému systémovému řešení.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..