Informace o vládním návrhu novely ZoZ

Včera se objevila v e-klepu novela zákona k připomínkovému řízení. Z pohledu ZZP obsahuje zejména tyto návrhy:

  • do § 67 se vrací osoby zdravotně znevýhodněné jako samostatná kategorie, posuzování se přesouvá do kompetence ČSSZ a předpokládaná účinnost změny je následující měsíc po schválení (reálné datum 1.12.2013 spíše však 1.1.2014),
  • v § 78 je navrženo snížení příspěvku na tyto osoby na částku 4 000,- Kč měsíčně bez zvýšení (+ 2 000,- Kč) se stručným zdůvodněním, že se jedná o osoby s lehčím postižením,
  • do § 81 se doplňuje podmínka, že oprávněným poskytovatelem náhradního plnění je ZZP s více jak 50 % vymezených CHPM – shodně s § 78.
  • limit celkového obejmu náhradního plnění za rok ve výši 36-násobku PMM dle článku (3) § 81 se snižuje na 21-násobek PMM.

Zákon obsahuje další návrhy změn týkající se agenturního zaměstnávání, zaměstnávání cizinců a některých správních deliktů.

V současné době porovnáváme a analyzujeme důvodovou zprávu z hlediska dopadů na ZZP, budeme konzultovat s dalšími partnery, žádáme ministryni o schůzku na platformě Charty SP a připravujeme protinávrhy.

Připomínky budou podány MPSV do 17.5.2013, předpokládáme, že výsledek bude projednán vládou v červnu, nejdříve na konci června bude zákon projednán v prvním čtení sněmovnou. Reálné je projednání ve II. čtení v srpnu (prázdniny) a třetí čtení v září. V říjnu Senát a v nejdříve v listopadu prezident. Účinnost k 1.12.2013 by byla asi zdrojem problémů.

Budeme usilovat zejména o zachování výše příspěvku dle § 78 do té doby, dokud nedojde k reformě posuzování zdravotního postižení pro trh práce.

O průběhu jednání vás budeme informovat, znění připomínek a pozměňovacích návrhů ve sněmovně budete mít včas k dispozici, abyste mohli „pozitivně působit“ na své poslance a senátory.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..