Uskutečnilo se další jednání Vládního výboru pro OZP

Přinášíme informace z jednání VV ZPO, které se uskutečnilo v úterý 3. října 2023. Za asociaci se jednání zúčastnil Karel Rychtář.

Na programu byly vesměs body týkající se sociálních agend (podpora pečujících rodin, příspěvky na péči a na zdravotní a kompenzační pomůcky). Samostatně se podrobně projednával výsledek analýzy přístupnosti státní správy (dostupnost webových stránek a rozhraní osobám se ZP). Za zmínku stojí, že povinnost e-governmentu v této oblasti je uzákoněna od roku 2020, ale až na vzácné výjimky není ze strany ministerstev a stovek státních institucí zdaleka plněna.

Zrušení podpory OZZ

Jediným bodem, který se týkal oblasti zaměstnanosti OZP byla naše reakce na připravované návrhy novely zákona o zaměstnanosti. Konkrétně se jednalo o zamýšlené zrušení podpory kategorie OZZ. Ostatní restriktivní návrhy, které se týkaly omezení zvýšení příspěvku na asistenci, dopravu a limitu náhradního plnění zatím MPSV ČR nezpracovalo do paragrafového znění, jejich definitivní podobu neznáme. A to přesto, že pracovní skupina měla obdržet návrhy již v září.

Zdůraznili jsme, že kategorie OZZ je především důsledkem nevhodného systému klasifikace dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pro potřeby trhu práce. Řada OZZ má omezení takového rozsahu (např. kombinace více diagnóz), že jejich uplatnění je horší než i držitelů invalidity 1. nebo i 2. stupně. Musíme začít řešit příčinu problému, nikoli důsledky za cenu dopadů na osudy tisíců lidí.

Zástupce MPSV ČR uvedl, že se jedná pouze o jedno z navrhovaných opatření, jejichž cílem je omezit nepřiměřený růst výdajů na příspěvek dle § 78a. Ministerstvo má připravenu řadu jiných opatření, která pomohou většině OZZ přejít na volný trh práce.

V diskusi mimo jiné předseda NRZP ČR V. Krása připomněl, že jde opět jen o restrikce. Na skutečné řešení systému čekáme už 20 let.

Předsedající místopředsedkyně výboru K. Laurenčíková uzavřela diskusi s tím, že žádá zástupce MPSV ČR o ucelený přehled navrhovaných opatření v příštím jednání výboru. Zástupci MPSV ČR přislíbili takový materiál připravit.

Karel Rychtář

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..