Jak nás vidí IV.

Je tu čtvrtý díl našeho seriálu, kde se ptáme významných osobností jak nás vidí, jak vnímají  asociaci, která funguje již více než 30 let. Dnes jsme se zeptali Ing. Jiřího Nesvadby, bývalého dlouholetého předsedy výrobního družstva Integra Zlín a také člena výkonné rady AZZP ČR.

Co pro Vás znamenala spolupráce s AZZP ČR?

Velmi si vážím období, kdy jsem působil jako člen výkonné rady AZZP a mohl být i přítomen mnoha jednání, kdy jsme se snažili vyjednávat lepší podmínky pro zaměstnávání ZP. Jsem přesvědčen, že AZZP je významným zastupitelem organizací, které zaměstnávají zdravotně postižené.

Velmi důležitým faktorem je i to, že AZZP podporuje SČMVD, což vyplývá i z historického poslání svazu.

Pro kvalitní funkci asociace je velmi důležité, že asociace pořádá společná jednání svých členů, kdy kromě navrženého programu následuje neformální jednání, kdy si můžou zástupci zúčastněných firem vzájemně sdělovat své zkušenosti a poznatky. To považuji za velký přínos jak pro vedení asociace, tak i pro všechny účastníky těchto jednání.

Nesmí se opomenout, že se daří  zvát k těmto jednáním kompetentní zástupce státních institucí a tím jim také přiblížit stávající situaci a problémy, které tíží zaměstnavatele ZP.

Jak vnímáte stávající systém podpory zaměstnávání OZP (nejen na chráněném trhu práce)?

Vzhledem k tomu, že jsem již před pěti lety ukončil pracovní činnost, nemám dost informací o současné podpoře zaměstnávání ZP. Proto se mi na tuto otázku odpovídá nelehce . Ze zkušenosti z dřívější doby mohu jen konstatovat, že nastavení pravidel podpory je velmi obtížné. Přesně tak, jak se obtížně nastavují pravidla k řešení výkonnosti u jednotlivých zdravotních postižení ZP zaměstnanců. Velký problém vidím v zaměstnávání ZP s minimálním zbytkovým pracovním potenciálem. Produktivita těchto zaměstnanců je velmi nízká a musíte jim vyplácet ještě plnou minimální mzdu.

Jako negativní stránku zaměstnávání ZP vidím to, že do zaměstnávání ZP se pouštějí různí spekulanti, kteří se z této činnosti snaží vytěžit nejvíce pro sebe. To vrhá i na poctivé zaměstnavatele nepříjemný náhled veřejnosti. Mnohdy jsem slyšel –  vy se máte, když máte ty dotace.

Co byste popřál asociaci do dalších let?

Do dalších let bych chtěl asociaci popřát mnoho sil do zastupování při vyjednávání za ZP. A také hlavně, aby asociace získala další zkušené spolupracovníky, kteří přispějí jak sofistikovanými podklady a myšlenkami k vytváření lepších podmínek pro zaměstnávání ZP a také přispějí k dalšímu zviditelňování nelehké práce výkonných pracovníků AZZP.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..