Jaké jsou výhody zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Jaké jsou výhody zaměstnávání osob se zdravotním postižením? V první řadě je potřeba se zamyslet, bavíme-li se o výhodách pro zaměstnavatele, nebo zaměstnance s handicapem, nebo snad dokonce o přínosu pro stát a společnost.

Jak vidíte už jen samotné položení této otázky, vyvolává další, na které není snadné odpovědět. Moje odpověď tedy nebude prostým výčtem v jednoduchých bodech.

Výhody pro OZP

Výhody pro OZP jsou neoddiskutovatelné a částečně se prolínají s výhodami pro společnost a stát. Společenské uplatnění a minimálně pocit, že i přes svůj handicap je tento pracovník přínosem. A to ať už se bavíme o odběrateli, který dostane zboží či službu, nebo pro kolektiv v práci a zaměstnavatele. Přivýdělek k důchodu je také nezanedbatelný a často se tento příjem střídá na přední příčce spolu s přínosem ve formě sociálního kontaktu. Každý alespoň trochu aktivní člověk, který si v nedávné době vyzkoušel jaké to je sedět zavřený doma, si tento přínos dokáže představit. Věřte ale, že ta představa se ani zdaleka neblíží tomu, jak se cítí někteří handicapovaní bez práce. Pracovní kolektiv je často jediným sociálním kontaktem, který kromě rodiny mají.

Výhody pro společnost

Tím samozřejmě navazuji na výhody pro stát a společnost. Zaměstnaný, tedy aktivní, člověk je pro stát přínosem hned v několika rovinách. Odvádí ze svých příjmů část státu a samozřejmě není závislý na dalších sociálních dávkách. Zhruba 60 % příspěvku na mzdu se během měsíce vrací zpět do státního rozpočtu a to formou odvodů, daní a běžné spotřeby. Úspora je pak i ve zdravotnictví. Je prokázáno, že zaměstnaný člověk méně navštěvuje lékaře a nezatěžuje ve vyšší míře zdravotní pojišťovny. Mimo jiné díky již zmíněnému sociálnímu kontaktu se stává zaměstnanec ekonomicky zodpovědnější. Zaměstnavatelé často pomáhají řešit starosti s různými exekucemi a finančními závazky, které vznikly třeba v době nezaměstnanosti.

Výhody pro zaměstnavatele

Nakonec jsem si nechal “výhody” pro zaměstnavatele. Díky příspěvku státu na mzdu pro OZP, může být služba či produkt konkurenceschopný na běžném trhu. Zaměstnavatel získává zaměstnance, který do práce chodí rád a v rámci svého aktuálního sníženého pracovního potenciálu, vykonává zadanou práci zodpovědně. Příspěvek od státu částečně kryje i zvýšené náklady ve formě příspěvku na asistenci při práci, či dopravu materiálu atp. Zní to skvěle a člověk neznalý problematiky by mohl hned začít zaměstnávat OZP s vidinou snadného zisku a zaručeného příjmu. Nedávno dostal jeden ze známých otázku, jestli si tímto zaměstnáváním dělá místo v nebi nebo v psychiatrické léčebně. A přesně o tom je zaměstnávání OZP. Na jedné straně příspěvek, na straně druhé zvýšená odpovědnost za zaměstnance, spousta starostí s praktickou stránkou zaměstnávání, která u “zdravých” zaměstnanců jaksi odpadá.

Názory na výhody zaměstnávání OZP jsou různé. Toto je jeden z pohledů, který je jistě ovlivněn jednak veskrze dobrými zkušenostmi se zaměstnanci a také vhledem do problematiky jednání o legislativě s MPSV. Každý zaměstnavatel by vám jistě zdůraznil jiné stránky problematiky. Proto pokud chcete znát skutečné výhody, neváhejte a domluvte si schůzku, či přímo návštěvu u některého z našich členů. Nejlépe více takových kontaktů. Vím jistě, že se vaše představa “chráněné dílny” určitě zatřese v základech. Pokud se přímo nezhroutí.

Josef Šulc

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..