Jednání ke kompenzaci zvýšení minimální mzdy 2016

Jistě sledujete, že vláda schválila první krok ke sjednocení nároku na minimální mzdu zaměstnaným invalidním důchodcům ve výši 9 300 Kč měsíčně pro rok 2016. Současně akceptuje nezbytnost kompenzovat výši podpory ZZP v přiměřené výši. Rozhodnutí je v kompetenci MPSV, které má v rozpočtu na rok 2016 vytvořenu pro tento účel určitou rezervu. Háček je v přiměřenosti a struktuře tohoto zvýšení. Uplatnili jsme v závěru srpna maximalistický požadavek na zvýšení příspěvku o 2000 Kč měsíčně na zaměstnané ID I. – III. stupně a současně zvýšení o 1000 Kč na zaměstnance – OZZ.

Diskutujeme i o struktuře zvýšení podpory – ač většina z vás se přiklonila v anketě k posílení základní mzdové složky (odpovědělo ale jen 40 % členů AZZP z celkového počtu 125), shodujeme se s MPSV na jistém rozložení do obou částí, neboť nejvíce ohroženi zvýšením jsou ZZP se silnou sociální funkcí a nízkou produktivitou a mzdou (kteří by nedosáhli na plné využití zvýšení mzdové složky), naopak u většiny ekonomicky silnějších ZZP lze předpokládat určitý prostor pro využití zvýšení dle § 78 (3).

MPSV zatím nesouhlasí se zvýšením podpory u OZZ (jedná se o částku v součtu jen asi 45 mil. Kč ročně!), v případě invalidních zaměstnanců by zvýšení zřejmě mělo činit nejméně 1500,-.

Problémem je také uzákonění této změny – pozměňovací návrh v některé z otevřených novel ZoZ je elegantnějším řešením, ale s riziky. Zapracování do novely přímo MPSV vyžaduje více podkladů a času. Jednání o výši, struktuře a způsobu schválení zatím pokračují. Komplikací je i skutečnost, že intenzivně jednáme o zásadnější změně systému podpory již od roku 2017 – řešíme tedy způsob kompenzace jen pro příští rok 2016.

Ing. Karel Rychtář

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..