Koho a jak volit

Tentokrát dovolte malou osobní úvahu na téma nadcházejících voleb. V pozici vyjednavače a lobisty se snažím být důsledně apolitický. Vycházím přitom ze zkušenosti, že ve zlomových momentech rozhodování (často pár hlasů) nerozhoduje ani volební program stran, ani stranická usnesení, ale míra chápání celého problému zaměstnávání OZP ze strany konkrétního poslance nebo senátora.

Naším hlavním nepřítelem je povrchnost, přednost politickým zájmům před účelným a profesionálním řešením, které podléhají už nejen politici, ale i někteří „loajální“ úředníci.

Co potřebujeme od voleb. Ze zkušenosti víme, že novely, zákony a jejich změny v naší oblasti se „vaří“ ve výborech – tedy výboru pro sociální politiku a v podvýborech pro OZP a menšiny a pro zaměstnanost. Potřebujeme co nejoptimálnější složení těchto výborů. Reálné (i když nejisté) šance na zvolení mají pp. Kohoutová (ODS v Praze) a Mgr. Krása (KDU ČSL Plzeň), kandiduje i M. Opálka (KSČM). O dalších osobách nebo osobnostech upřímně řečeno nevím nebo nejsou „z Prahy“ čitelné.

Na stále častější otázku „koho volit“ odpovídám: Lidi. Ať už jste či nejste rozhodnuti pro nějakou politickou stranu nebo hnutí, kroužkujte v těch případech, že kandidátem je člověk, který je zasvěcen do našeho tématu (nebo je u něj předpoklad, že jej zaujme a bude se jej snažit pochopit).

Největším nebezpečím je pro nás takové složení výborů parlamentu, v němž nebude ani jediný takový člověk. Nebo naopak tam bude pouze jeden ze zasvěcených, který bude mít příliš silný vliv na rozhodování v této oblasti. Ideálně by měli být členy výboru více jak 3 poslanci s kvalifikovaným pohledem, aby i v diskusi bylo možno uplatnit pluralitu názorů.

Ještě jednou se omlouvám za politologický exkurz a přeji šťastnou ruku.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..