Možnosti tu jsou…

Motto:

„Práce je pro živobytí důležitá. Když děláte něco, co vás naplňuje a má smysl, hned je vám líp. Těší mě i pomáhat těm, kdo jsou na tom zrovna hůř. Každý občas máme mizerné období.“

Sociální firma MOŽNOSTITU JSOU o.p.s. pomáhá v plzeňském regionu zdravotně postiženým více jak 15 let v několika oblastech.

Naší první zastávkou bylo středisko Ekozahrada Raková. Od vedoucího pana Romana Hajšmana jsme se při rozhovoru dozvěděli: „Vedle toho, že dáváme práci lidem se zdravotním znevýhodněním, tvoříme zahradu, která je oázou pro člověka i přírodu. Poctivě a s láskou pěstujeme zeleninu. Jsme první komunitou podporovaného zemědělství (KPZ) na západě Čech.“ Jedním z pracovníků je pan Zdeněk, milující táta dvou teď už skoro dospělých dětí. Když se mu před lety po nečekaném rozvodu rozpadla rodina, psychicky se zhroutil a skončil na ulici závislý na drogách.  Ze dna mu pomohla léčebna, terapie a hlavně obrovská vůle mít zase čistou hlavu a být na sebe hrdý. Na svou dobu temna teď už vzpomíná s nadhledem: „Práce je pro živobytí důležitá. Když děláte něco, co vás naplňuje a má smysl, hned je vám líp,“ říká. „Práce venku je prima, jsem mnohem víc v klidu. Těší mě i pomáhat těm, kdo jsou na tom zrovna hůř. Každý občas máme mizerné období.“ Na zahradě se stará o sklizeň a rozvoz zeleniny.

Naší druhou plzeňskou zastávkou byl SECONDHELP. Jednu z pracovnic, paní Alenu Kaslovou, nám vedoucí provozu paní Zlata Laginová představila: „Alča pro SECONDHELP pracuje od samého začátku již téměř 12 let a je oblíbeným a cenným členem týmu. Její hlavní zodpovědností je žehlení a úprava oblečení. A co na to sama Alča?

„Moc mě to baví, protože ráda žehlím. Každý den se těším na kolegy a práce mi dodává energii.“

Během vyprávění jsme se dozvěděli, že mají celkem 9 prodejen v Plzeňském kraji – v Plzni 4, 2 v Klatovech, dále také v Nýrsku, Sušici a Domažlicích.

Alena Kaslová

Přejeme mnoho úspěchů v další činnosti a jak jsme se z bublajících řek dozvěděli, není to vše, co se v Plzni děje. Určitě se alespoň jednou ještě zastavíme.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..