Nárok na příspěvek dle § 78 a starobní důchod

V „Informaci pro žadatele k příspěvku…“ uveřejněném na webu MPSV ČR v bodě 4. je uveden Příklad 2, podle kterého zdánlivě nelogicky nevzniká nárok na příspěvek zaměstnanci, který se stal poživatelem starobního důchodu, avšak pokračuje v pracovním poměru. Naopak, pokud zaměstnanec se ZP skončí k datu, kdy se stal poživatelem SD pracovní poměr, je možno získat příspěvek na odpracovanou část čtvrtletí.

Původ této logiky je v samotném textu zákona, který stanoví v § 78 odst. (7) písm. b), že příspěvek nelze poskytnout na OZP nebo TZP za čtvrtletí, ve kterém byla poživatelem starobního důchodu.

V praxi tedy doporučujeme (pokud je to možné) předem zvažovat a se zaměstnancem dohodnout postup, který by nezpůsobil zánik nároku na příspěvek za celé čtvrtletí. Lze využít více způsobů, od ukončení pracovního poměru (který může být nahrazen dohodou o provedení práce a obnoven po skončení čtvrtletí) až po dohodu, že zaměstnanec požádá o přiznání SD se zpětnou platností až v době po skončení čtvrtletí. V takovém případě nemá ÚP již možnost příspěvek zpětně odejmout.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..