Názor AZZP ČR na vyjádření ombudsmanky ke sjednocení minimálních mezd

S politováním jsme zaregistrovali včerejší vyjádření ombudsmanky ČR A. Šabatové v EU 15 http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/sabatova-zvlastni-minimalni-mzda-diskriminuje-invalidy-zada-jeji-zruseni-1273458#utm_medium=selfpromo& kterým se snaží “řešit již řešené”.

Bez ohledu na to, že ve shodě sociálních partnerů dojde v letech 2016 – 2017 k úplnému odstranění výjimek z doplatků minimální mzdy, musíme konstatovat, že mince má dvě strany. Určitě dojde k odstranění diskriminace v případech, kdy zaměstnaní OZP podávají srovnatelný výkon s nepostiženými spolupracovníky, což se bohužel v praxi stává. Na druhé straně ale situace, kdy zdravotně postiženému zaměstnanci, který objektivně není schopen srovnatelného výkonu se spolupracovníky, je poskytnut doplatek do minimální mzdy (nepodložený výkonem) je podle principu rovných práv a příležitostí pozitivní diskriminací, která deformuje trh práce a vztahy na pracovišti.

Řada zaměstnavatelů OZP, která vyplňuje chybějící článek sociálně pracovní terapie, nebude při sjednocení doplatků do zvyšující se minimální mzdy schopna tyto zaměstnance dále udržet ani nebude nové přijímat.

Trest za dobrý skutek dopadne především na ně, definitivně ztratí možnost “chodit do práce”.

Ještě je nutno upozornit na to, že s poměrně radikálním zvyšováním (u nás jednotné) minimální mzdy dochází ke zvyšování zaručených mzdových tarifů ve všech stupních. Praktickým důsledkem v oborech s nízkou výdělkovou úrovní není nic jiného než nivelizace, vynucené mzdové rovnostářství. Peníze, které zaměstnavatel nevydělá, nemůže investovat do diferenciace mezd.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..