PONAP

Moje srdeční záležitost

Pavel Bravenec (42) založil v Břeclavi v roce 2007 chráněnou dílnu PONAP se dvěma zaměstnanci. Dnes má již zaměstnanců padesát, přičemž 48 je zdravotně postižených. A má velký úspěch.

Proč jste založil právě chráněnou dílnu?

Byl jsem spolumajitelem firmy, která se zabývala finančním poradenstvím a zaměstnávala dvě zdravotně postižené asistentky. Práce mě ale příliš neuspokojovala. Druhý důvod byl ekonomický a třetí, že na ÚP bylo mnoho nezaměstnaných z řad OZP, kteří chtěli pracovat.

Jaké byly vaše začátky?

Naším prvním obchodním partnerem byla společnost Alca Plast, pro kterou dodnes kompletujeme veškeré jejich výrobky sanitární techniky. Začátkem roku 2008 se počet pracovníků rozrostl na devět a postupně přibývali další až na dnešní padesátku.

Slávu vám ale přinesly simulátory pro chirurgy.

Je to tak. V roce 2011 si nás našla firma Ethicon, část Johnson & Johnson. Začali jsme pro ni vyrábět simulátory určitých typů operací pro kardiology.

Jak došlo k této spolupráci?

Firma Ethicon má sociální cítění, podmínkou spolupráce byla výroba v chráněné dílně. Naším úkolem bylo přetvořit prototyp do sériového podoby za nízké náklady. Šel jsem do toho, protože jsem v tom viděl vysoký potenciál a líbila se mi i forma tréninků pro chirurgy.

Jak vypadá spolupráce dnes?

Od roku 2012 jsme prodali 7 000 simulátorů na koronární bypass. Od roku 2013 pak 1 500 simulátorů mitrální chlopně a od roku 2015 to bylo 930 simulátorů aortální chlopně. Nejvíce jsem pyšný na třetí simulátor, u něhož se nám podařilo vyrobit kopii lidské aorty. Simulátory prodáváme prakticky do celého světa.

Pro chráněnou dílnu to je malý zázrak.

Výroba simulátorů je náš jediný produkt, který není závislý na podpoře od státu. Z pohledu OZP je zásadní kompletace. Kdybychom ale byli závislí pouze na ní, tak bychom nikdy nebyli tam, kde jsme dnes.

S jakými problémy se potýkáte?

Pro podnikání je důležité, aby se neustále neměnila pravidla. Když se mění často, tak nejde dlouhodobě naplánovat práci ani život. To se týká jakéhokoliv podnikání.

Myslíte i minimální mzdu?

Ano. V momentě, kdy se srovná minimální mzda zdravých a zdravotně postižených s argumentem, že OZP jsou diskriminováni, tak tím naopak začne diskriminovat zdravé, protože OZP má nižší produktivitu práce. My jsme byli stále nad zaručenou mzdou, když se zvedne minimální mzda na 11 700 Kč, tak naše firma bude mít životní problémy. Z padesáti zaměstnanců bude minimálně 35 nezaměstnaných.

Taková nejistota je nepříjemná i pro vaše zaměstnance.

Když vyšel první článek v novinách, tak lidé byli šťastní. Vysvětlil jsem jim, že se na to dívají špatně. Pokud se nám zvednou mzdové náklady o nějakých 20 % a nevzroste produktivita, tak od nás naši obchodní partneři odejdou.

Jaké vidíte řešení?

Pokud se minimální mzda zvedne na 11 700 Kč, tak bychom od státu potřebovali kompenzaci v hodnotě onoho navýšení. S investicemi do výroby mohu zvýšit produktivitu. Ale pokud je mým předmětem podnikání jen služba, tak mzdové náklady jsou nejvyšším výdajem. Nemám, kde ušetřit.

Pomáhá vám náhradní plnění na trhu práce?

Rozhodně. Díky náhradnímu plnění máme obchodní partnery Alca Plast, Otis, ALBA – METAL a další. Nefunguje však kontrola. Úřady ví o podvodnících, ale nemají právní sílu vyhrát soudy, protože podvodník má vždy lepší právníky.

Jste členem AZZP ČR. Co vám členství přináší?

Líbí se mi, jak funguje, líbí se mi jejich podpora. Je to spolehlivý zdroj informací. Mám pocit, že Asociace dokáže něco ovlivnit.