Průběžná informace o stavu legislativních jednání k 2.6.2017

Výbor senátu pro zdravotnictví a sociální politiku projednal novelu ZoZ obsahující mimo jiné elektronickou evidenci náhradního plnění. Z důvodů nesouvisejících s obsahem tohoto návrhu doporučil vrátit tisk k opravě poslanecké sněmovně. Usilujeme o přehlasování tohoto doporučení v plénu senátu, které se jím bude zabývat 7. června. Pokud by senát tisk schválil, zbývá podpis prezidenta, navržená účinnost je 1.7.2017. Problém však je v technickém dořešení – příslušná sekce MPSV se bude vlastním SW a technickým řešením zabývat až po schválení. Doporučujeme využít II. pololetí 2017 pro odladění a „zkušební provoz“, představa, že povinní zaměstnavatelé se budou dodatečně přihlašovat do registru a ZZP dodatečně vkládat data od počátku roku, je nereálná. Jde nám o to, aby evidence stoprocentně a spolehlivě fungovala od 1.1.2018.

Výbor sněmovny pro sociální politiku se také včera 1.6. zabýval poslední novelou ZoZ obsahující uznání ZZP, veřejný seznam, roční zprávy a změnu struktury příspěvku. Návrh prošel hladce, byl doporučen do druhého čtení bez pozměňovacích návrhů poměrem hlasů 13:0. Předpoklad projednání ve II. čtení v plénu sněmovny 27.-30.6.2017.

Složitá situace je v souvislosti s jednáním o dalším zvýšení minimálních mezd a tarifů. Tripartita se neshodla, vláda však na návrhu trvá, rozhodne pravděpodobně již v červnu o zvýšení o 1000 – 1200 pro rok 2018. Plénum RHSD se zabývalo i dopadem zvýšení (bez výjimek) na ZZP50%+ a ve shodě doporučilo vládě, resp. MPSV, navrhnout další zvýšení příspěvku pro rok 2018. Ve hře jsou varianty +700 Kč až + 900 Kč měsíčně. Je to nesystémové, ale z pohledu ekonomicky slabších členů nezbytné opatření. Návrh v konkrétní výši v závislosti na rozhodnutí vlády bude podán až na plénu sněmovny ve II. čtení.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..