Průměr
Průměrný věk, průměrná mzda, průměrná životní úroveň – denně se setkáváme se statistikou v různých souvislostech a podobách. Moje bývalá kolegyně často říkala: „Já nemám nic – ty máš 100, v průměru máme 50“. A to je ten problém. Makroekonomika se bez statistiky a průměru neobejde. Jenže, my nejsme průměrní zaměstnavatelé a nezaměstnáváme průměrné invalidy. Každý máme své odlišnosti, každý je originál. Systém podpory pracovních míst OZP je z „praktických“ důvodů nastaven na průměrné hodnoty: proto čerpáme v průměru 78 % limitu příspěvku, průměrné využití limitu náhradního plnění je 54 %, posudková služba de facto pracuje s „průměrným invalidou“ 1. stupně.
V čem je problém? V maličkosti – systém podpory stojí rovnýma nohama v mikroekonomice, kde klíčovým slovem je individuální přístup. Je to neuvěřitelné – nikdo nepochybuje o nutnosti individuálního přístupu ke klientům sociálních služeb, ale v případě firmy zaměstnávající padesát OZP už to není možné, protože v průměru má 70 % zaměstnaných OZP (i když k většině z nich musí přistupovat individuálně).
Je jasné, že individuálně posuzovat každého z 3500 zaměstnavatelů není v silách a možnostech žádného úřadu ani instituce. Ale stanovit baterii kritérií, která by rozdělila příjemce podpory (třeba i její strukturu) na několik pásem (podobně, jak je tomu např. u posuzování stupně invalidity) není nereálné, stačí chtít a začít na tom pracovat, třeba ve spolupráci se zkušenými podnikovými ekonomy a personalisty. Vyškolit kompetentní úředníky ÚP ČR k hlubší orientaci v prostředí podniku, zaměstnavatele, by pomohlo i k vyšší motivaci běžných zaměstnavatelů k zájmu o OZP. Protože bez určité míry individuálního přístupu to nepůjde. Jak to, že v zahraničí to jde?
Že je to nemožné? Pak musíme počítat s tím, že bude klesat průměrný podíl zaměstnavatelů OZP, kterým podpora vyhovuje, zatímco poroste podíl těch, kterým nestačí. A také těch, kteří z ní díky „svatému průměru“ silně profitují. A v průměru možná budeme dál spokojeni.
KR
Napište odpověď
Chcete se připojit k diskuzi?Přidejte komentář!