Tři omyly v souvislosti s kategorií OZZ

Vážení členové,

pokud se v nejbližších dnesch dostanete do kontaktu s poslanci nebo veřejnými činiteli, kteří mohou mít vliv na výsledek jednání o výši podpory pro nově vrácenou kategorii OZZ do § 67 zákona o zaměstnanosti, snažte se, prosím, vyvracet následující tři základní omyly, které ovlivňují rozhodování o výši podpory pro osoby se zdravotním znevýhodněním v novele zákona o zaměstnanosti–tisk 84.

 

Omyl první

Osoba se zdravotním znevýhodněním je méně znevýhodněná na trhu práce než osoby invalidní.

Je to nezodpovědná generalizace. Hodnocení dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu OZP pro přiznání důchodu nebo sociální podpory je založeno z 90% na medicínském posouzení, navíc některé zdravotní problémy nezohledňuje vůbec a nelze sčítat vlivy více postižení. Tento „klinický obraz“ neobsahuje pozitivní rekomandaci silných stránek pro uplatnění na trhu práce a řada lidí, kteří bodově nedosáhnou na hranici 35%, je bez podpory na trhu práce neuplatnitelných. Větší část je ve věku vyšším než 45 – 50 let s omezenou možností a schopností rekvalifikace. Většina OZZ pracuje na volném trhu práce, který klade mnohem vyšší nároky na kvalifikaci a flexibilitu zaměstnanců, a na kterém je stále obtížnější uplatnění osob s invaliditou vyššího stupně. Jejich zaměstnavatelé jsou motivováni plněním povinného podílu a případnou slevou daně z příjmu. 

Pokud by byla zrušena kategorie OZZ nebo výrazně snížena její podpora, ohrozí to existenci 20 – 30% zaměstnavatelů více než 50% OZP, u nichž právě OZZ jsou nejvíce motivovanou skupinou, tvořící zpravidla klíčovou skupinu zaměstnanců a podílející se na plnění kvóty 50% podílu osob se ZP. Jejich ohrožením jsou ohrožena i místa zaměstnanců s invaliditou vyššího stupně.

Je to už pátá restrikce podpory ZZP od roku 2008, která dopadá na ZZP, kteří své chování od roku 2000 nemění, naopak čelí stále tvrdší obchodní konkurenci. 

 

Omyl druhý

Vrácením OZZ do § 67 v roce 2014 dojde k nárůstu výdajů na příspěvky jejich zaměstnavatelům.

Srovnáváme nesrovnatelné. Většina zaměstnaných osob se zdravotním znevýhodněním pracuje na volném trhu práce – tedy bez zvláštní podpory, pouze se podílí na plnění kvóty dle §81 (šetří odvod). Na většinu OZZ u zaměstnavatelů více než 50% OZP je stále čerpán plný příspěvek dle §78 dodnes. V letech 2012 – 2013 zmizelo postupně z okruhu chráněných pracovních míst podporovaných příspěvkem dle §78 okolo 2000 OZZ, tento statut nezískalo odhadem 2 000 osob, který ztratili invalidní důchod. Počet vymezených chráněných pracovních míst u ZZP ještě v letech 2011-12 mírně rostl, ale jednalo se z 90% o lidi s invaliditou. Bude- li v roce 2014 vrácen zpět statut odhadem 4000 – 5000 (nebude to určitě 100%), vrátí se počet podporovaných chráněných pracovních míst maximálně na hodnotu v roce 2012.

Diskuse o plošném snížení příspěvku dle § 78 na pracovní místa OZZ tedy není o nárůstu výdajů na příspěvek, ale o výši úspory na tyto výdaje ze strany státu oproti stavu v roce 2012!   

 

Omyl třetí

Stále není odstraněno zneužívání podpory zaměstnávání OZP, u soudu a v tisku se objevila kauza 650 milionů zneužitých klubíčkem 16 podvodných firem s názvy květin.

Je to tristní nedorozumění. Na praktiky společností pracujících s „franšízou“ skupiny VERVE-Invest jsme MPSV ČR upozorňovali již v roce 2008, tuto společnost jsme nepřijali za členy AZZP ČR.

Masivní zneužívání příspěvků tímto způsobem bylo možné do začátku roku 2012, změna zákona a vyhlášky je dnes již neumožňuje. Šetření policie se týkalo právě podvodů z let 2009 až 2011.

Je smutné, že na podvodech se vědomě podílelo i několik tisíc samotných OZP, s nimiž podvodníci uzavírali smlouvy na neexistující práci. Po druhé – třetí výplatě už mohla a musela většina vědět, že se jedná o podvod, přesto začali s policií spolupracovat až poté, co penězovod v roce 2012 vyschnul.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..