Upřesnění výkladu vyhlášky č. 518/2004 Sb.

Na základě upozornění některých členů upřesňujeme výklad § 18 vyhlášky 518/2004 Sb. týkající se přepočtu náhradního plnění na zaměstnané osoby se ZP, který byl obsahem „otázek a odpovědí“, zveřejněných na členských stránkách AZZP ČR 13.12.2012.

Limity a ekvivalenty

  1. Jaká je hodnota limitu celkového objemu náhradního plnění v roce 2012?

Je to 36 – násobek průměrné mzdy za 1. – 3. Q předchozího kalendářního roku na jednoho zaměstnance se ZP. V roce 2012 tedy 854 136,- Kč. Pro rok 2013 bude tento limit činit 878 688,- Kč. Celkový limit tedy je násobkem přepočteného počtu OZP zaměstnaných v přechozím roce a této částky.

  1. Jaké limity objemu náhradního plnění platí?

Ekvivalentem jedné zaměstnané osoby se ZP je hodnota 7 násobku průměrné mzdy za 1. – 3. čtvrtletí 2012, tedy 170 856,- Kč (bez DPH) v roce 2012. Kromě celkového limitu dle předchozího odstavce si nesmí odběratel započítat náhradní plnění od konkrétního dodavatele vyšší, než odpovídá skutečnému počtu zaměstnaných OZP u dodavatele (nejvyšší hodnota dosažená za některé čtvrtletí roku).

  1. Jaká je hodnota průměrné měsíční mzdy pro výpočet násobků v roce 2012?

Viz odstavce 1. a 2.:

– částka 24 408,- Kč za rok 2012 pro ekvivalent 1 osoby (sedminásobek),

– částka 23 726,- Kč za rok 2011 pro limit 36 – násobku.

Toto upřesnění výkladu § 18 vyhlášky č. 518/2004 Sb., pojmu „sledovaný rok“, v praxi znamená tři možnosti:

  1. Pokud ZZP potvrzoval v době od ledna do listopadu 2012 náhradní plnění svým odběratelům již přepočtený na osoby (s využitím v té době známé hodnoty 23 726,- Kč), měl by tyto odběratele upozornit na obsah výkladu § 18. V praxi se nejedná o nic jiného, než o přepočet počtu „náhradně zaměstnaných“ OZP koeficientem 0,9721.

  2. Pokud potvrzoval pouze objem „uznatelného plnění“ (hodnota faktury nebo její části bez DPH) – je možno (nikoli nutné) upozornit odběratele na použití správné hodnoty 7 násobku (24 408,- Kč).

  3. Pokud ZZP vystavuje potvrzení až nyní, je postup jasný.

Pro praktické účely není tento výklad příliš dobrý. V praxi odběratelé jedenáct měsíců v roce nebudou znát přesnou hodnotu odběru NP, navíc použití dvou hodnot průměrné mzdy v jednom roce je značně matoucí. Tato nepřesnost se dostala do výkladu přesto, že text byl konzultován s více lidmi, včetně MPSV ČR. Za případné komplikace se členům omlouváme.

Připravili jsme také aktualizaci potvrzení náhradního plnění za rok 2012.

0 odpovědí

Diskuze

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..