Vymezení/obsazení CHPM

Každý z Vás jistě v těchto dnech naráží na pravidla vymezení CHPM. U mne to není jiné. Postupně však zjišťuji, že zaváděná praxe jde jiným směrem, než který MPSV proklamovalo v počátku letošního roku. Výklad pravidel MPSV se v metodice opírá o znění zákona, které však tokový význam nemá, nebo je velmi nejasný. V tomto směru uvádím jeden příklad, o kterém bych chtěl rozvířit diskuzi, protože jeho dopady jsou v nesmyslné administrativě a omezování na nepravém místě a nesprávných jedinců.

V § 75 je věta ve znění: “Chráněným pracovním místem může být i pracovní místo, které je obsazeno osobou se zdravotním postižením, pokud je vymezeno v písemné dohodě mezi zaměstnavatelem a Úřadem práce.“.

O tuto jedinou větu se opírá výklad MPSV v požadavku na vymezení (nikde jinde jsem odkaz na vymezení nenašel), kde dodatečně MPSV stanovilo, že lze vymezit jen obsazené místo osobou se ZP.

Můj příspěvek do diskuze je k významu tohoto souvětí, které jednoznačně říká, co je CHPM a tedy také, kdy je možné na takové místo žádat o příspěvek. V praxi mohou nastat tyto varianty pro CHPM:

  • je vymezeno, ale neobsazeno,

  • je vymezeno a obsazeno osobou se ZP,

  • je vymezeno a obsazeno osobou bez ZP.

Podle uvedené věty je tedy zřejmé, že na příspěvek dosáhne jen místo vymezené a zároveň obsazené osobou se ZP. Tedy, definice CHPM je jasná, ale až od okamžiku, kdy jsou splněny podmínky obou vedlejších vět. Vedlejší věty však nevyjadřují žádnou časovou vazbu pro jejich pořadí, které MPSV použilo ve výkladu k žádosti o vymezení (vymezit lze jen obsazené místo).

Nikde jinde jsem v zákoně ani ve vyhlášce k časové posloupnosti vymezit/obsadit nenašel nic víc, MPSV pouze upřesňuje výklad v odpovědi na dotaz člena a pokládá to za zákonnou úpravu.

Pokud někdo z vás vidí výklad věty a požadavek obsazenosti k podání žádosti stejně nebo naopak dokáže z něčeho podmínku posloupnosti dovodit, ať prosím přispěje do diskuze. Současná praxe totiž nastavuje pro rozšiřování obchodních aktivit v systému výraznou administrativní a ekonomickou zátěž. Pružnost systému za současných pravidel se přímo rovná nule a tomuto stavu se musíme bránit.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..