Solea1a

Výsledky vyhlášení ceny „Zaměstnavatel se ZP roku 2012“

Slavnostní vyhlášení výsledků a ocenění vítězů ve dvou kategoriích: „volný trh práce“ a „chráněný trh práce“ se uskutečnilo dne 23.10.2012 v Brožíkově sále na Staroměstské radnici v Praze. Předání cen se zúčastnila řada významných hostů i sponzorů.

Vítězem v první kategorii se stala Jana Novotná, vozíčkářka vědecká pracovnice jedné z pražských univerzit, s níž se uskutečnil i rozhovor a krátká reportáž na ČT 24. Nejvíce nominovaných do této skupiny pracuje v automobilovém průmyslu (jak vlastní výroba tak i subdodavatelé).

Překvapivě méně nominovaných bylo ve druhé kategorii, kam patří naše podniky a družstva, většina z prostředí občanských sdružení a o.p.s. Přesto se dostali mezi dvacítku finalistů čtyři zástupci tří našich členů – Dřevovýroba Otradov, Czech Office a SOLEA CZ. S potěšením jsme přijali vyhlášení vítězky, kterou se stala paní Marie Strnadová – vedoucí střediska automotive družstva SOLEA CZ, tedy člena AZZP ČR i SČMVD.

Dovolte v této souvislosti dvě zamyšlení, jedno kritické a jedno velmi důležité.

Sejdeme-li se na sněmu, poradě nebo semináři, jsme zpravidla rozhořčeni tím, jak je naše práce a role ZZP podceňována, jak nám státní správa nerozumí a chápe práci s většinou postižených spolupracovníků zkresleně a zjednodušeně, často až naivně. Když máme příležitost prokázat svoji hodnotu a cenu, mávneme rukou. Nadační fond pro podporu zaměstnávání OZP nám nekonkuruje v lobbingu ani v zastupování ZZP – nabízí však to, co umí dokonale – publicitu tématu, způsobem, který je pro veřejnost, média a velké zaměstnavatele přijatelný a stravitelný. Ne náhodou došlo ke spojení v rámci Charty sociálního podnikání.

Do užšího výběru se dostalo celkem 40 zdravotně postižených zaměstnanců, kteří pracují ve velmi různých společnostech, případně u občanských sdružení. V různých pozicích na různé kvalifikační úrovni. Mají různá zdravotní postižení, různý věk a různé sociální zázemí. Přesto všechny bez výjimky něco spojuje (a je to vyjádření jejich zaměstnavatelů a kolegů):  jsou aktivní, činorodí, tvořiví a nebojí se překážek ani práce navíc. Většina z nich je aktivních i mimopracovně – vůči firmě, společnosti i rodině. Tato soutěž prokázala jednoduchou formou, že samo zdravotní postižení (medicínsky posouzeno, tedy i posudkovým lékařem) má na zaměstnatelnost a udržitelnost zaměstnání mnohem menší vliv, než sama povaha osobnosti, „participace a aktivita“ člověka.

Je to argument jako hrom pro dosud neúspěšné diskuse o smyslu kategorie OZZ, které samo MPSV charakterizuje jako lidi s lehčím postižením. Ono znevýhodnění pro trh práce totiž určuje víc povaha a osobnost člověka, než sám „funkční defekt“ těla nebo mysli. Ono to totiž svědčí o tom, že posouzení OZZ by mělo pouze vycházet z vyhlášky pro posuzování zdravotního stavu, ale individuálně by měla být hledána odpověď na otázku „nakolik ztráta funkčních schopností (např. v pásmu 20 – 34 bodů) v kombinaci s osobnostní charakteristikou a kvalifikací znevýhodňuje tohoto člověka na trhu práce“!

 

Solea1a    Solea2a
0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..