Závěry NKÚ jsou povrchní a zavádějící

NKÚ zveřejnila zprávu, týkající se nástroje podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižení zákona o zaměstnanosti – najdete ji zde.

Především je nutno zdůraznit, že zpráva hodnotí období roku 2015, ale situace se od té doby změnila. V rámci obecného nedostatku pracovních sil se potýkáme spíše s opačným problémem: je málo zbývajících kvalifikovaných OZP, kteří skutečně chtějí pracovat.

V zásadě podporujeme stanovisko MPSV ČR vydané k této zprávě. I my považujeme za chybu, že zpráva vynechává podstatnou informaci – a sice, že v rámci využití obecných i specifických nástrojů podpory zaměstnanosti nebyly zjištěny vážné nedostatky a pochybení v jejich aplikaci.

Jen pro názornost: např. na straně 9 zprávy se hovoří o 31 % růstu podpory příspěvkem dle § 78. Přitom autor vůbec nebere v úvahu, že v roce 2012 přešla část podpory z provozu chráněných dílen do příspěvku. V letech 2012 až 2013 se tak podpora na jedno pracovní místo OZP naopak snížila oproti roku 2011.

Závěr týkající se rozdílu mezi intenzitou podpory na volném trhu práce a na tzv. “chráněném“ trhu práce považujeme za nekompetentní a zjednodušený, neboť již řadu let chybí systémové řešení, které daleko přesahuje působnost zákona o zaměstnanosti. Tímto řešením se intenzivně zabýváme společně s MPSV ČR a sociálními partnery již od roku 2015. První návrhy jsou již v legislativním procesu a je proto s podivem, že tuto skutečnost NKÚ ve své zprávě nezmínil.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..