Zvýšení minimální mzdy od 1.7.2013

Na úrovni MPSV ČR i pracovních týmů tripartity proběhla jednání k novele nařízení vlády o minimální mzdě. Má dojít ke zvýšení MM od 1.7.2013, sociální partneři souhlasí se zvýšením do hranice 8 500 Kč.

MPSV po vzájemné dohodě zapracovalo do novely znovu § 4, který již nevrací možnost snížených doplatků (50/75%), ale zavádí moratorium – zafixování doplatku MM pro zaměstnance v I.-III. stupni ID, kteří nepodávají výkon odpovídající minimální mzdě do stávající výše MM – tedy 8 000 Kč.

Zde jsme v rozporu se zástupci organizací ZP (Vládní výbor, zmocněnkyně pro lidská práva) i se stanoviskem odborů, kteří trvají na „rovném zacházení“ – ve skutečnosti se jedná o pozitivní diskriminaci této malé skupiny OZP na úkor ostatních OZP s vyšším výkonem.

Rozpor jde do pléna tripartity, pokusíme se ještě dojednat se zmíněnými zástupci i ministerstvem „politickou“ dohodu. Je nutné po pravdě přiznat, že odbory i zástupci ZP uznávají riziko dopadů na některé zaměstnavatele na chráněném trhu práce, ale nařízení nemůže působit selektivně a nemůže ani obsahovat dobu své platnosti (mají obavy, že se jedná o trvalou úpravu „na věčné časy“).

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..