Informace o projednávání novely ZoZ
Sněmovna v pátek dne 2. 12. 2016 zařadila mimořádně na program jednání 1. čtení návrhu novely zákona o zaměstnanosti. Toto rozhodnutí bylo výsledkem dlouhých a složitých jednání s politickým kontextem, neboť obsah novely zpracované již v závěru roku 2015 doznal několikrát změn nesouvisejících se zaměstnáváním OZP, které později neschválila vláda. Poté, co vláda v srpnu schválila poslední projednávaný návrh, došlo teprve v říjnu k rozhodnutí o zvýšení MM. Sociální partneři se shodli na podmínce kompenzace zvýšení minimální mzdy a mzdových tarifů zaměstnaným invalidním důchodcům formou zvýšení příspěvku dle zákona o zaměstnanosti. MPSV ČR zpracovalo návrh a vyčlenilo pro tento účel potřebné finance do rozpočtu 2017.
Novela ve sněmovně se tak stala jediným možným legislativním nosičem pozměňovacího návrhu, obsahujícího zvýšení příspěvku, který měl šanci zajistit plnou podporu už od počátku roku 2017. Podmínkou při zpoždění se stalo zkrácení lhůty projednání o 30 dní (§ 91 jednacího řádu sněmovny).
Vinou přezíravého postoje sněmovny, která dala přednost politikaření před službou znevýhodněným občanům a dohodou sociálních partnerů, a nepřesvědčivého postupu vedení MPSV ČR a výboru pro sociální politiku, nepřijala nakonec sněmovna návrh na zkrácení lhůty o 30 dní rozdílem pouhých 6 hlasů. Nepodařilo se přesvědčit zejména kluby KSČM a ODS, řada poslanců, s nimiž jsme osobně jednali, nebyla na jednání vůbec přítomna.
Stále existují cesty k prosazení zvýšení příspěvku nezávisle na tisku 911, který bude takto schválen nejdříve v dubnu – květnu 2017. Klasický (a poslanci i senátory nenáviděný) přílepek k jinému zákonu, teoreticky i samostatný návrh zákona vládou k projednání ve zkráceném režimu 30 dnů dle § 90 JŘ sněmovny (takový postup je však určen jen pro krizové stavy typu „vyšší moci“).
Významná část zaměstnavatelů se tak dostává do nejisté situace, kdy nemá potřebné finanční rezervy na výplaty zvýšených mezd zdravotně postiženým zaměstnancům nepodložené vyšší produktivitou jejich práce z důvodu zdravotního postižení.
Apelujeme proto na vládu, sociální partnery i na veřejnost, aby našli a podpořili nouzové řešení, které by pomohlo v nouzové situaci a zabránilo nejen stresu a nejistotě, ale i zcela reálně hrozícímu propouštění nejslabší skupiny méně produktivních zaměstnanců se zdravotním postižením.
Počet podpisů pod peticí, kterou jsme iniciovali, se již blíží 5 000.
Apelujeme současně na naše členy i na další zaměstnavatele více než 50 % OZP, aby využili existujících rezerv, zvážili všechny možnosti dočasného řešení finančních zdrojů na 1. – 2. čtvrtletí 2017 dřív, než rozhodnou o propouštění svých zdravotně postižených zaměstnanců s nízkými pracovními výkony.
Výkonná rada AZZP ČR
Napište odpověď
Chcete se připojit k diskuzi?Přidejte komentář!