JAK NÁS VIDÍ V.
V pátém díle našeho seriálu “Jak nás vidí” jsme se ptali zakladatele asociace, jejího dlouholetého místopředsedy a stále ještě konzultanta – Ing. Karla Rychtáře.
Co pro Vás znamená spolupráce s AZZP ČR?
Přestože jsem byl většinu života těsně spjatý s komunitou výrobních družstev, posledních 30 let hlavně družstev „invalidů“, patřím mezi zakladatele a spolutvůrce asociace. I když jsem odešel z funkcí a pracovních pozic, stále spolupracuji tam, kde mohu být užitečný.
Jak už to bývá v životě každého takového sdružení, pamatuji doby klidné a tvůrčí. Také ale doby turbulentní a dramatické, ať už způsobené vnějšími vlivy nebo vlastními problémy. Jsem rád, že AZZP ČR všechny tyto „peřeje“ překonala. Že omlazené volené orgány berou svou roli stejně kompetentně a zodpovědně, jak jsme se snažili my „pamětníci“ v letech minulých.
Jak vnímáte stávající systém podpory zaměstnávání OZP (nejen na chráněném trhu práce)?
Jsem ve fázi „odcházení“ z aktivní a intenzivní role v této oblasti. Přesto mi stále není jedno, co se děje – nebo spíš neděje. Systém je složitý, administrativní, nespravedlivý a nepředvídatelný.
Všichni společně usilujeme o to, aby se maximum lidí se zdravotním postižením dokázalo uplatnit na volném trhu práce. Po celou dobu jsem přesvědčen, že zaměstnavatelé osob se zdravotním postižením by měli hrát v tomto směru roli průvodce ve všech případech, kdy je to objektivně možné. Proč tomu tak dodnes není? Moderní trh práce spěje mílovými kroky k digitalizaci, robotizaci, vyšší technické a znalostní úrovni. Náš systém podporuje důsledně jednotlivá pracovní místa osob se zdravotním postižením, fakticky kompenzuje pouze osobní náklady a některé další neproduktivní činnosti spojené s těmito pracovními místy. Poslední nedokonalá podpora technického rozvoje zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením skončila v roce 2008.
Může zaměstnanec „chráněné dílny“ zabývající se jednoduchou manuální prací, maximálně ruční montáží dílů či poskytováním méně náročných služeb za individuálně přizpůsobených podmínek, zpravidla ve zkráceném úvazku, vůbec aspirovat na plnohodnotné uplatnění ve stále tvrdším a náročnějším volném trhu práce? Kde se v prostředí zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením má setkat a seznámit s moderními pracovními postupy? Bez nich se na volném trhu neobejde.
Současný systém podpory dle § 78 a 78a je podle mne již přežitý, zastaralý. A nepředvídatelný, přestože výše a struktura podpory přímo ovlivňuje udržitelnost zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením a tedy i pracovních míst pro tyto zaměstnance. Jednotná výše a struktura dosažitelné podpory pro velmi široký a diferencovaný okruh zaměstnavatelů zákonitě vede k nedostatku zdrojů u jedné části a ke spekulativnímu (nikoli protizákonnému) využívání na straně druhé.
Samostatnou kapitolou je motivace obou stran trhu práce k aktivitě osob se zdravotním postižením. Definice invalidního důchodu na straně jedné (zejména praxe v posuzování nároku u zaměstnaných osob se zdravotním postižením) a nedostatek praktické a adresné pomoci a podpory zaměstnavatelů na straně druhé systémově demotivují obě strany.
Vím, že z pohledu dnešní politické a ekonomické situace není opravdu systémové řešení prioritou (marně si vzpomínám, kdy bylo?!). Skutečná změna vyžaduje dobu delší než jedno funkční a volební období. A opravdu ji nejde připravit „od stolu“ na příkaz ministra za tři měsíce! Někdy se ale začít musí. Jinak onen pověstný kostlivec ve skříni vypadne na příští generaci, která nás za to nepochybně nepochválí.
Co byste popřál asociaci do dalších let?
Aby zůstala uznávaným a respektovaným partnerem, zástupcem silné skupiny zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením, kteří plní důležitou roli na trhu práce i ve společnosti. A aby dokázala prosazovat jejich oprávněné zájmy – ty aktuální i ty dlouhodobé.
Aby i příštích 30 let dokázala svým jednáním a chováním být konzistentní. Uměla se vyhnout slepým uličkám, dílčím a skupinovým zájmům, a byla oporou všem (nejen) svým členům. Měla by být dál otevřená diskusi i spolupráci s partnery na vládní, nevládní i podnikatelské úrovni.
Napište odpověď
Chcete se připojit k diskuzi?Přidejte komentář!