JAK NÁS VIDÍ VI.

Jak nás vidí nám dnes vyprávěl PhDr. Jaroslav Dostál, jednatel chomutovské vzdělávací společnosti EDOST, lektor a mediátor.

Co je EDOST?

Vzdělávací společnost EDOST s.r.o. vznikla stejně jako AZZP ČR v roce 1993. Patří mezi organizace, které od poloviny devadesátých let se ve své činnosti zaměřily na podporu osob se zdravotním postižením. Partnerem v našem začátečním působení byl Úřad práce v Chomutově.  Společně jsme v regionu řešili programy a možnosti, jak pomoci lidem s různou mírou disability, a najít zpět cestu k jejich uplatnění na pracovním trhu.

Postupně jsme hledali partnery i mimo regionální působení. Partnery, u kterých byla shoda nejen v zaměření, ale v přístupu. V přístupu hledat, zkoušet a ověřovat možnosti, jak podpořit tuto skupinu občanů, aby mohli aktivně využít svůj potenciál. Jedna naše cesta vedla ke spolupráci se zdravotnictvím, oblasti aktivní rehabilitace. Další cestou bylo, se spojit s těmi, kteří již nabízejí pracovní uplatnění, a společně řešit podmínky a možnosti praktické realizace v konkrétních podmínkách.

Jak vnímáme asociaci?

Jedním ze strategických partnerů byla Asociace zaměstnavatelů se zdravotním postřižením opírající se o zázemí SČMVD. Když řeknu strategickým partnerem, nejde jen o významnou roli asociace v podpoře zaměstnávání osob s disabilitou a v projektech. Pro nás to byl strategický partner právě z pohledu hledání nových řešení. Zapojený tým asociace byl vždy schopen a ochoten rychle reagovat na jednotlivé podněty, které přinášela praxe v rámci projektových řešení. Právě tato asociace se svojí členskou základnou, nám podávala rychlou zpětnou vazbu, co lze anebo nelze realizovat v rámci pracovního trhu pro osoby se zdravotním postižení. Tato spolupráce, spíše součinnost, při řešení podpory osob s disabilitou pokračuje i v rámci Asociace pracovní rehabilitace, z.ú. Tady rád zdůrazním, že pro naše cíle v této oblasti bylo a je důležité – jak pro EDOST, tak pro Asociaci pracovní rehabilitace – mít stálý kontakt se spolupracovníky z AZZP. Jejich přínos pro praxi je právě v tom, že přicházejí s podněty, které mají reálný základ v reálných a praktických zkušenostech jejich organizací.

A budoucnost?

Jistě se nespletu, když řeknu, že naše spolupráce po více jak 25 letech měla a má svůj potenciál a přínos pro osoby se zdravotním postižením. A tak rád zdůrazním mé přání: mít stejný program a prostor pro spolupráci do dalších let.

0 odpovědí/odpovědi

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..