Uskutečnila se validační konference projektu „Pracovně rehabilitační střediska“
Ve známém prostředí hotelu Skalský dvůr se uskutečnila konference zaměřená na přínosy projektu v rámci výzvy sociální inovace. Výsledky na základě dat a evaluace prokazují, že pracovní rehabilitace s podporou pilotně ověřených pracovně-rehabilitačních středisek je až třikrát efektivnější než standardní agenda sítě úřadů práce, která cílí pouze na evidované uchazeče o práci.
Přítomni byli členové realizačního týmu pod vedením Asociace pracovní rehabilitace ČR. Účastnili se také další pozvaní odborníci z praxe vzdělávání, sociálních služeb i zaměstnanosti, včetně zástupců AZZP ČR.
Základním problémem (netýká se jen této oblasti) je přijetí konceptu využití externích služeb zaměstnanosti, které zachytí i OZP mimo evidenci uchazečů o práci (spoluprací s lékaři, sociální službou, komunitami či rodinou), s vysokou mírou odbornosti a s možným přesahem do dalších forem podpory mimo rámec obsahu § 69 zákona o zaměstnanosti. Takové externí služby jsou zcela běžnou „prodlouženou rukou“ státní správy v zahraničí.
Ze strany MPSV ČR a ÚP ČR přesto není jednoznačná podpora rozšíření této praxe s využitím získaných metodik a ověřených praktických zkušeností.
Závěry konference
Konference vnímá nejen bariéry objektivní (zejména finanční zajištění rozvoje středisek, chronicky malá koordinace podobně zaměřených projektů – systémových i grantových, administrativní náročnost samotného procesu pracovní rehabilitace, nedostatek relevantních dat o potenciální nabídce a poptávce). Registruje ale i subjektivní vnímání modelu středisek jako jakési konkurence sítě pracovišť ÚP ČR, nepochopení významu synergie obou modelů pro zvýšení efektivnosti a návratnosti financí, podceňování přínosu pro zrychlení celého procesu od nemoci k začlenění OZP.
Konference konstruktivně diskutovala o potřebě komplexnější podpory, zahrnující nejen využití už existujících a rozvinutých článků: ergodiagnostických center, služeb podporovaného zaměstnávání, sociálních služeb, případně možnost zprostředkování dalších individuálních služeb, např. pracovního lékařství. O cestách, které by pomohly překonat existující kompetenční bariéry, dané stávající legislativou.
Padl i návrh na vytvoření neformální platformy, klastru zainteresovaných organizací. Ten by využil multioborového zaměření členů a usnadnil tak cestu k řešení problému.
Podrobně bude téma diskutováno a prezentováno na plánované závěrečné konferenci, která se koná v Praze již 28. června (pozvánka, přihlásit se můžete zde).
Mgr. Petr Džambasov
Napište odpověď
Chcete se připojit k diskuzi?Přidejte komentář!