Příběh OZZ

Vážení členové AZZP,

dovoluji si reagovat na novelu ZoZ a především na připravované zrušení podpory pro osoby zdravotně znevýhodněné (OZZ). Rád bych vám představil příběh jedné naší zaměstnankyně – OZZ.

Pro Otavu v. d. bude novela představovat nepopulární personální kroky vedoucí k výměně cca 50 OZZ za OZP. Neztotožňuji se s představou MPSV, že většinu umístí na volný trh práce. Nejvíce mi vadí násilné fatální zasahování státu do života lidí, kteří mají lékařsky uznáno, že nemohou vykonávat práci na 100%.

Jako příklad uvádím pracovnici na pozici uklízečky. V Otavě pracuje 3 roky a je ve věku 55+. A dle jejích slov by byla ráda, kdyby mohla u nás pracovat do důchodu.

Od školy pracovala 30 let v nadnárodní montážní firmě, kde si přivodila nemoc z povolání. Má nemocné ruce (karpály, svaly, loket). Zvedat smí jen 2,5 kg. Firma dělala opatření, aby se jí zbavila už v průběhu 2,5ročního vyřizování nemoci z povolání. Během této doby nebyl brán na její  zdravotní stav žádný zřetel. Po přiznání nemoci pro ni firma nebyla ochotna najít odpovídající práci a po konzultaci s lékařem práci opustila.

Její první pokus o novou práci po 30 letech u jedné firmy nedopadl tak, jak by si představovala. A to i přesto, že si našla zaměstnavatele OZP. Majitel jí slíbil práci, která nebude zátěží  pro její ruce. Bohužel slib nesplnil a i tuto práci musela ze zdravotních důvodů po 14 dnů opustit.

Přes Úřad práce se nakonec dostala k nám.

Jak se její osud a přání naplní, je na novele zákona o zaměstnanosti. Přes velké sociální cítění musím konstatovat, a možná i vyvinit, z budoucích rozhodnutí tvrzením: „O sociální politice pro OZZ rozhoduje stát, ne firmy“.

Přeji klidnější dobu

Milan Hanus

Předseda Otava v. d. Písek

6 odpovědí/odpovědi
 1. Štěpánka Tomaštíková says:

  Přesně, osoby se zdravotním znevýhodněním jsou ještě více ohroženy než ty s přiznaným invalidním důchodem. Ti mají aspoň ten důchod, ale OZZ na něj nedosáhly, přitom ale nemohou soupeřit na volném trhu práce. Je třeba bojovat za zachování aspoň nějakého příspěvku na ně, jinak se ocitnou na sociálních dávkách. A to není dobré ani pro ně (psychické i existenční dopady), ale ani pro stát, který bude muset vynaložit mnohem více prostředků. Je nepochopitelné, že to není některým lidem zřejmé.

  Odpovědět
 2. Slavoj Čegan says:

  Nevím sice kolik touto operací hodlá ministerstvo ušetřit, ale mnohým zkomplikuje život a troufám si hádat, že se vše zase vrátí zpět.
  Uspořit se dá určitě jinde a jinak a to i na poli zaměstnávání zdravotně postižených.

  Odpovědět
  • Kateřina Augustová says:

   Ministerstvo si myslí, že ušetří cca 630 mil. Ale naopak to bude stát víc – podpora v nezaměstnanosti, dávky,…

   Odpovědět
 3. Pavel Soukup says:

  Take chci rici,nejen ze stat tyto lidi okrada na odvodech ale jeste jim chce sebrat status znevyhodneni. Ma to jediny duvod.Zrusit pri zpevek zamestnavatelum!! Soukup

  Odpovědět
  • Kateřina Augustová says:

   Statut znevýhodnění by jim nechali, dál by se počítali do % zaměstnávání OZP. Ale to těm lidem nepomůže.

   Odpovědět

Napište odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Přidejte komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..